Skláři těží z investic v době krize

  •  

Ing. Pavel Šedlbauer byl od roku 2005 viceprezidentem evropské skupiny belgicko-japonského sklářského gigantu AGC, která sídlí v Bruselu. V Belgii bydlel a nyní, po 11 letech se vrací do Čech, do Teplic. Bude stát v čele představenstva AGC Flat Czech group a jako předseda představenstva Fotbalového klubu Teplice chce posouvat teplický fotbal v tabulce i v zájmu fanoušků. Je ženatý, má dceru a syna.

Oznámil jste odchod z některých výkonných funkcí. Bylo to vaše rozhodnutí?

Bylo to po dohodě s vedením firmy, berte v úvahu, že již přesluhuji čtyři roky a přišel čas, kdy je třeba skončit.

Pokud vím, tak vás firma přemlouvala…

Přemlouvali mě v roce 2015, proto jsem ještě rok zůstal. Nyní jsem se s firmou dohodl, že končím na evropské úrovni na konci roku 2016. Požádali mě, zda bych nepokračoval jako předseda představenstva, což již ale není exekutivní pozice, ale více reprezentativní. I když budu samozřejmě právně odpovědný za celou českou část firmy. Neznamená to, že bych denně chodil do práce a něco řídil. Spíše budu mít globální dohled na směřování firmy. Výhodou bude možný lobbing díky mým dobrým kontaktům na evropské a japonské vedení firmy. Ty dobré vztahy zůstanou. Mně se tato cesta i líbí, je to takový pozvolný odchod, a ne nějaký skok z plného zapřažení do ničeho. Navíc zůstávám ještě v několika dalších představenstvech v Čechách i mimo, kde naše firma vlastní podstatné podíly, no a samozřejmě mi zůstává teplický fotbal.

Budete fotbalu věnovat více času?

Určitě budu mít více možností se mu věnovat a zároveň se budu snažit sehnat nějakého dalšího solidního partnera pro teplický fotbal.

Firma AGC přepustí svůj podíl, nebo zůstane majoritním vlastníkem klubu?

Chci, abychom vždy drželi kontrolní balík akcií. Minimálně do té doby, než by se ukázalo, že nový partner, může dát teplickému fotbalu víc než my a nejde mu jen o nějakou spekulaci. S tím už nějakou zkušenost máme. Pak bychom mohli někomu přenechat majoritní podíl, ale to je dlouhá cesta, otázka mnoha let. O zapojení odpovědného partnera se pokoušíme již dva roky. Zatím se to moc nedaří. Od velkých firem není velký zájem, a navíc image celého českého fotbalu je stále špatná. Je to nakonec vidět na návštěvnosti ligových utkání, a to nejen na našem stadionu, ale obecně v naší české lize. Až na pár prestižních zápasů jsou tribuny neobsazené. I když výkonnost českého fotbalu je podle mě vyšší, než odpovídá zájmu veřejnosti. Fotbal neláká, a není proto výdělečný a kluby nejsou bez vnější silné podpory soběstačné.

Od fotbalu ke sklu. V minulých letech firma AGC hodně investovala, hlavně do řetenické linky na autoskla. Do jaké míry se tato miliardová investice vyplatila?

Ta investice byla zásadní a souvisela i s rozvojem automobilového průmyslu ve střední Evropě. Když jsme s investicí začali, rostly investice do automobilového průmyslu. Očekávali jsme, že se projeví. A zvedlo se to ještě rychleji, než jsme předpokládali. Tu investici jsme udělali v ten pravý moment, protože, po pravdě, v současné době ani nestíháme. Poptávka po našich automobilových sklech je daleko větší, než stihneme vyrobit. Pro AGC to byla v době krize největší investice ve světě. Měli jsme nějaké analýzy a určité cíle. A dnes mohu s jistotou říci, že výsledky jsou ještě lepší. Nejen kvůli vysoké poptávce, ale jsou vyšší i z hlediska výrobních nákladů a efektivity. Ve světě není podobná linka a dobré výsledky samozřejmě souvisí i s profesionalitou lidí, kteří umí linku stále lépe obsluhovat.

Vede si AGC stejně dobře v celé Evropě?

Po několika letech ztrát jsme se vrátili do zisku. To nám umožňuje rozjet odstavené výroby. V roce 2017 znovu rozjedeme zastavenou linku ve Francii, firma může investovat do generálních oprav pecí, do zisku se vrátilo i Rusko, kde se investovaly nemalé prostředky. Do zisku se dostává výroba v USA, dobře se rozjela nová linka v Brazílii, Asie má solidní výsledky s mírným nárůstem. Růst hlásí i divize displejů, chemická divize si drží trvalý růst. Krize, kterou jsme si prošli, měla i svá pozitiva. Podařilo se nám optimalizovat náklady a nyní máme dobrou efektivní základnu.

AGC neustále oznamuje nové značky aut, kterým dodává skla. Jsou vůbec nějaké rezervy v této produkci?

Díky lince jsme zvýšili podíl na trhu, ale ještě nám zbývá zvýšit svůj podíl na nejdražších nejluxusnějších sklech. Myslím tím přední skla, do kterých se instalují kamery a chytré technologie.

Jak se vám daří udržet si kvalifikované zaměstnance i v době konjunktury?

V Čechách je obtížné najít kvalitní kvalifikovanou pracovní sílu. Proto jsou i naši lidé kontaktováni z jiných firem, které nám je chtějí přetáhnout. Zatím to pro nás není problém. Pro klíčové pozice máme stabilizační plán, který nabízí různé výhody, opět máme platový nárůst a hlavně – v krizových letech jsme se dokázali s odboráři dohodnout. To vede k dlouhodobě zanedbatelné fluktuaci. Nyní zase chceme ukázat, že když se firmě daří, přidáme více.

Vracíte se do Teplic natrvalo? Těšíte se „domů“?

Těším, ale ne zcela bez obav. Jsem totiž v očekávání, jaká zde bude atmosféra. Zdá se mi, že společnost je hodně rozdělená a rozhádaná, a to je bohužel zaviněno z velké části výroky představitelů státu, kteří by měli hlavně vysvětlovat, spojovat a uklidňovat. Atmosféra ve společnosti, jak se k sobě navzájem, a také ke slabším budeme chovat. V Belgii jsem oceňoval obecnou slušnost a otevřenost. V obchodě, na ulici, v zaměstnání. Ale také jejich přístup k migraci, která v historii lidstva byla, je a bude, a to i při teroristických útocích v jejich zemi, bez paniky a nárůstu xenofobie. V Belgii jsem v životě neslyšel věci, které slýchám zde, a to bohužel i od lidí z vysoké politiky či představitelů státu. My tu máme deset migrantů a málem zavíráme hranice. Byl bych rád, aby i tady měla navrch slušnost, vstřícnost, rozum. Aby si tu lidi nešli po krku pod vlivem nějaké ideologie či spíše demagogie. Kdybych se zde v tomhle směru měl cítit hodně špatně a pokračoval odklon od Evropy a posun na východní systém ovládaný oligarchy, tak bych uvažoval i o vystěhování. Ale pevně věřím, že k tomu nedojde.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*