Sliby o zastavení drahoty vzaly v Ústí za své

  •  

Ústecké fórum občanů bylo před komunálními volbami médii favorizováno jako významný protivník ANO v souboji o hlasy voličů. Konečný osmiprocentní zisk znamenal ztrátu dvou mandátů v městském zastupitelstvu. „Chtěli jsme získat mnohem více hlasů voličů a mandátů v zastupitelstvu, abychom mohli spolu s ostatními místními stranami převzít odpovědnost za město, které ovládaly a nyní zase ovládají pražské partaje. Neuspěli jsme. Na výsledku se podepsalo kroužkování kandidátů a v atmosféře nastoleného referenda o Fialově vládě se komunální politika dostala na vedlejší kolej,“ říká předseda strany Jiří Madar.

Je to prohra?

V roce 2014 jsme dosáhli šestiprocentního výsledku, v roce 2018 jsme získali dvanáct procent a letos osm procent. Voličské jádro nám zůstalo, ale ano, zklamáni jsme.

Po volbách jste nečekaně přišli o jeden získaný mandát.

To byl šok. Mandát v zastupitelstvu nám byl ukraden prostřednictvím Věry Nechybové za teplou židli náměstkyně primátora. Beze slova upozornění, varování či vysvětlení. Byla to zrada kolegů, přátel a také voličů. A tak logicky přišlo vyloučení z našich řad. Věra Nechybová hned na listopadovém zastupitelstvu zvedla ruku pro znovuzavedení a ještě o 50 % navýšeného poplatku za svoz odpadu. Přitom poplatek před šesti lety sama zrušila a do posledního dne voleb tvrdila, že nikdy jeho znovuzavedení nepodpoří. Ale ústecké voliče zradila i SPD, kdy jim slibovala zastavit zdražování včetně nepřipuštění zavedení svozového poplatku. Volby byly vlastně takové dny zrady. Přes všechny přísliby v kampani přichází doba zdražování.

Otřásl odchod čísla dvě kandidátky Ústeckým fórem občanů?

V prvních dnech ano. Dnes už je to za námi. Takové věci se v politice občas dějí. Uplatit funkcemi se nechali jen ti, co se k nám přidali, když to bylo výhodné, a odcházejí tam, kde je to zase výhodné. Zůstali všichni, kteří jsou s námi od roku 2014, i ti, kteří přišli v posledních letech. Máme svá povolání a komunální politiku neděláme pro peníze. Jsme stále soudržný tým.

Zmínil jste prosazení znovuzavedení poplatku za svoz komunálního dopadu. UFO bylo vždy proti…

Stále jsme proti. Nová vyhláška a zavedení poplatku je podraz. Je to ale také paskvil a očekávám v roce 2023 velké problémy s výběrem a vymáháním poplatku. Povinnost přihlásit se jako plátce je v dnešní digitální době nesmysl, zase budou platit jen slušní lidé a ti, co neplatili dříve, se magistrátním úředníkům budou dál posmívat. Vyhláška je zastaralá, nezahrnuje možnost slev za třídění či množství a nikdo také neslíbil, že se díky zvýšenému výběru od občanů zlepší kvalita služeb včetně udržení čistoty ve městě. V kontextu zdražení městské dopravy a dalších plateb za služby městských organizací jde o necitlivý krok v době obrovské inflace a vysokých cen energií. Ale blíží se doba zvýšení sazeb za skládkování a bude potřeba více peněz na odpadovou politiku města. Také umíme počítat. Pak ale nechápu, proč se město zbavilo desítek milionů korun příjmu z těch pár kasin, a tím pádem i podílu z online hazardu, která tu po státním omezení fungovala a nikomu nevadila. Jen v roce 2023 tak přijdeme o osmdesát milionů korun, které by poplatky bohatě nahradily. To je naše hlavní argumentace. Proč chtít peníze od občanů, když je můžeme mít z jiného zdroje. Uvidíme, s jakým rozpočtem přijde ANO a SPD, a pak se budeme snažit otázku nabízejících se příjmů z herní činnosti znovu otevřít. Obávám se, že to ale pány radní nebude zajímat a odhlasují si v zastupitelstvu vše bez diskuze a zvažování návrhů opozice.

To narážíte na nový jednací řád městského zastupitelstva?

ANO a SPD si schválili jednací řád omezující diskuzi, uplácali si výbory a komise, jak potřebovali. Město to dál neposune, dobré nápady budou padat pod stůl, hospodaření nebude pod kontrolou.

Spoustu lidí taková politika odradí. A co s tím bude dělat UFO?

Budeme dál upozorňovat na chyby a rizika rozhodování koalice. O to více budeme soudržnou opozicí s ostatními ústeckými stranami. V opozici jsou vlastně všechny opravdu ústecké strany a hnutí. Je možné, že taková spolupráce ústeckých stran a hnutí může v dalších volbách vyústit v historicky první vládu místních stran v Ústí nad Labem. Naším cílem je získat v příštích volbách dvouciferný výsledek, který takovou vládu patriotů umožní sestavit.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*