Slonice malováním vydělávají na vědecký výzkum

  •  

Dvě unikátní členky získaly umělecké kruhy v Ústí nad Labem. Zvláštní na nich je, že nejde o lidi, ale slonice indické Kalu a Delhi, které žijí v ústecké zoologické zahradě. Věnují se zajímavé činnosti – malují obrazy.

„Tato aktivita není nová, probíhá u nás již několik let, ale dosud nepravidelně. Poprvé jsme s Delhi veřejně malovali u příležitosti Sloního týdne v roce 2012, kdy jsme na sedm dní připravili aktivity připomínající kulaté výročí od jejího příchodu do naší zoo,“ řekla tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. Delhi dorazila 18. června 1987, Kala, zde tehdy již půldruhého roku pobývala, přišla 30. listopadu 1985. Obrazy tehdy dostaly osobnosti a vystavovaly se i v muzeu

Naučit slony malovat není zase tak těžké, podobná show jsou vidění například v Thajsku. „Sloni jsou inteligentní zvířata, takže poměrně rychle pochopí, co se od nich vyžaduje. Delhi byla k této aktivitě přístupnější a šikovnější, takže většinu obrazů namalovala ona, ale autorkou některých je i Kala. Malují speciálně upraveným štětcem s držátkem ve tvaru T, aby jej mohly dobře uchopit. Používáme zdravotně nezávadné prstové barvy, které rozmícháme a vždy nabízíme ze dvou na výběr. Pak držíme plátno před slonicí a ona maluje podle své fantazie. Zhotovení jednoho obrazu trvá asi 10 až 15 minut,“ řekl vrchní chovatel Jan Javůrek.

Sloní malování - Kala

Slony do malování nikdo nenutí. „Je to další ze způsobů, jak slonům zpestřit denní režim a postarat se o jejich psychickou pohodu, neboť vhodně zvolenými aktivitami se předchází vzniku stereotypnímu chování, které je u nudících se slonů časté. Navíc se tím posiluje a prohlubuje vztah mezi zvířetem a chovatelem, což je v našich podmínkách kontaktního chovu velice důležité,“ tvrdí chovatel Petr Kiebel.

Třetí z chovatelů slonů, Pavel Kökert, doplňuje poslední důvod, proč se nyní malování věnují s větší intenzitou. „Rozhodli jsme se tímto způsobem podpořit výzkum sloních nemocí, jako je například herpes, kterým se dlouhodobě zabývá tým IZW Berlin pod vedením Thomase Hildebranta, se kterým naše zoo spolupracuje již od roku 2000. Obrazy jsou prodejné a každý zájemce nákupem přispěje na konto výzkumu sloních nemocí. Tímto způsobem pomáhá např. také ostravská zoo, která vyhlásila i veřejnou sbírku s mnoha možnostmi, kterými lze dobrou věc podpořit.“

Obrazy, které Kala a Delhi namalovaly, jsou ke koupi v prodejně suvenýrů Sepilok, kde jsou vystavené. Menší obraz (30×40 cm) stojí 500 koru, větší (60×80 cm) 900 korun. Z prodaných obrazů jde 100 respektive 200 korun u větších na výzkum.


  •  

1 komentář u Slonice malováním vydělávají na vědecký výzkum

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*