Spolek Společně sbírá peníze na pamětní desku první oběti okupace v srpnu 1968

  •  

První obětí srpnové okupace v roce 1968 by Ústečan Petr Fridrich. Ten už v srpnu v sedmadvaceti letech podlehl zranění způsobeného okupačním tankem, kterému se postavil do cesty. Symbolicky na letošní výročí upálení Jana Palacha vyhlásil ústecký spolek Společně sbírku na pamětní desku Petru Fridrichovi.

Veřejná sbírka bude trvat do začátku srpna 2020. Veškerý výtěžek bude využit k přípravě pietního místa a pamětní desky v ústeckých Předlicích, kde k incidentu došlo.

„Vnímáme jako velkou chybu, že člověk, který za svůj hrdinský vlastenecký čin zaplatil tu nejvyšší cenu, se ani po více než padesáti letech nedočkal oficiální pamětní desky,“ řekl Zbyněk Novák, starosta spolku Společně. A dodal, že deska bude umístěna u motorestu ve Starých Předlicích, tedy v místě, kde byl Petr Fridrich sražen tankem.

Spolek zřídil pro tuto sbírku transparentní účet číslo 2101735320/2010 a na přípravě pamětní desky chce spolupracovat s univerzitou Jana Evangelisty Purkyně. K odhalení desky a pietního místa dojde v srpnu v rámci vzpomínkové akce.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*