Správní budově Schichtových závodů hrozí demolice

Foto: Jan Vaca
  •  

Část historické správní budovy správní budovy Schichtových závodů na Střekově by měla jít zemi. Vlastník objektu, společnost STZ Development, požádala o demoliční výměr. Jako důvod firma uvedla, že pro něj dlouhodobě nemá využití a oprava je ekonomicky nevýhodná. Přípravné práce demolice už začaly. Na místě by mělo vzniknout parkoviště a počítá se zde i s výsadbou stromů.

Podle jednatele STZ Development Jakuba Malicha je budova má i narušenou statiku a navíc je ve špatném technickém stavu, především kvůli nájezdům zlodějů kovů. Ústecký magistrát žádosti vlastníka vyhověl. Podle jeho mluvčí Romany Macové není budova umístěna v památkové zóně, ani není evidována v seznamu památkově chráněných objektů. „Vlastník tak splnil všechny zákonem stanovené podmínky, a proto stavební úřad vydal 14. listopadu souhlasné rozhodnutí o odstranění stavby,“ přiblížila Macová.

Památkáři a historici by ale rádi budovu zachránili, a tak požádali ministerstvo kultury o zapsání stavby na seznam kulturních památek. „Jedním z problémů, který nás ve městě už roky trápí, je přístup k historickým budovám. Když je tu něco staré a zanedbané, tak se to prostě zboří,“ řekl historik, muzejník a senátor Martin Krsek, který se stal iniciátorem záchrany budovy a na ministerstvo kultury zaslal podnět k zahájení řízení o jejím prohlášení za kulturní památku. Hrozí, že platný demoliční výměr bude důvodem, proč budova památkovou ochranu nezíská.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*