Stoletý spor připomněl dokument ze školní zdi

Foto: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Ústecké muzeum získalo dokumenty ze staré střekovské školy otevřené roku 1908. Byly ukryté v měděné schránce a dělníci je našli ve zdi při přestavbě budovy v roce 2008.

Měl ji u sebe jeden z dělníků, Karel Struhar, který schránku předal muzeu. „Narazili jsme na to ve vstupní chodbě v dutině ve zdi. Schránka byla zaletovaná cínem, tak jsme museli víko vypáčit. Uvnitř byly různé papíry a pár drobných mincí. Tenkrát jsme to nedocenili, až teď po letech mě napadlo, že by to mohlo zajímat muzeum,“ popsal okolnosti nálezu Karel Struhar. Písemnosti jsou v dokonalém stavu.

Dokumnety se týkají hlavně sporu financování výuky mezi tehdy samostatným Střekovem a sousední obcí Novosedlice-Kramoly. „Z dokumentů je zřejmé, že dohady kolem školy zásadně poškodily vztahy mezi sousedy. Teprve v roce 1922 se byli schopni někdejší sokové domluvit na vytvoření společné obce se zastřešujícím názvem Střekov, která se o čtrnáct let později stala městem. Už v roce 1939 se ale musela pod nacistickým diktátem vzdát samostatnosti a stát se součástí krajského města Ústí nad Labem,“ okomentoval přínos zazděného vzkazu pro poznání regionální dějin vedoucí historického oddělení Martin Krsek.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*