
Letošní ročník mezinárodní studentské soutěže Xella měl téma ideová urbanistická a architektonická studie „Marina Ústí nad Labem, přístav a kotviště malých vodních plavidel a výletních lodí“. Se svým návrhem získal první místo Denis Cheryn z ateliéru Stempel–Beneš.
„Porota letos ocenila návrh, který svou architekturou splnil nejenom formální stránku zadání, ale posouvá příběh nové mariny do kontextu místa-města. Vytváří protipól přísné urbanistické struktury a přináší pro obyvatele důvod místo dlouhodobě užívat. Návrh přináší formu lázeňské kolonády k řece a zcela logicky umisťuje jednotlivé funkce pod střešní krajinu a částečně i nad ni a zároveň je tím agilně odděluje. Myslí i na sezónní využití a celou koncepci doplňuje o funkci letního baru,“ přibližuje člen poroty architekt Miroslav Stach s tím, že za důležité považovala porota přirozené umístění parkování, zeleň, zachování stávají vlečky a ekonomický a udržitelný materiálový koncept.
Soutěž byla určena studentům a studentkám studijních oborů Architektura a Pozemní stavitelství na českých a slovenských vysokých technických a uměleckých školách a univerzitách.
Přidat komentář