Studenti se zapojili do banánové kampaně

  •  

V Hrnčířské ulici se v pondělí objevil strom s papírovými banány. Ústecký banánovník vytvořili studenti Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v rámci iniciativy Fair UJEP, která se snaží o získání certifikátu fairtradová fakulta pro jednotlivé fakulty UJEP.

Na papírových banánech byl odkazem na novou interaktivní webovou stránku o příběhu nejoblíbenějšího tropického ovoce. Akce proběhla na dalších 45 místech ČR.

„Zvláště v období Vánočních svátků se jejich spotřeba zvyšuje a ceny jdou dolů. Banány jsou ovocem, které se nejčastěji vyskytuje ve slevových akcích, v průměru až jedenáctkrát do měsíce. Jak je ale možné, že ovoce, které k nám cestovalo takovou dálku, je levnější než lokální jablka?“ uvedla Lucie Stádníková z Fair UJEP

Nízká cena banánů podle kampaně neodráží skutečné náklady, které jejich produkce vyžaduje. Nejvíce se šetří na práci, kterou odvádějí pracovníci na plantážích. Kromě nízkého příjmu jsou zaměstnanci navíc nuceni pracovat bez ochranných pomůcek s mnoha chemikáliemi, které se používají na ošetření banánovníků, ale poškozují zdraví lidí i životního prostředí.

„Příběh banánů je interaktivní webová stránka o lidech, kteří pěstují banány, ale i o firmách, které banánový trh ovládají. Obsahuje videa, fotky, animace a příběhy, které vznikly na základě naší letošní návštěvy banánových plantáží v Kostarice a Panamě,“ uvádí Pavla Kotíková, koordinátorka kampaně Za férové banány


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*