Supí samice je adoptivní matkou

Ve spolupráci se Zoo Zlín se samice supa himálajského z ústecké Zoo stala náhradní matkou pro jejich mládě, které se vyklubalo v tamní líhni. Před plánovaným umístěním supího potomka do hnízda však jejich samice opustila podkladek, na kterém seděla, a do hnízda se nevrátila.

I ústecká samice se chystala na hnízdění, své první vejce snesla v polovině března a to pak bylo odvezeno do líhně do Zoo Liberec. Druhé vejce z náhradní dubnové snůšky bylo umístěno do líhně v ústecké Zoo a pod samici byl podložen podkladek. Bohužel, liberecké mládě se začalo klubat, ale bylo málo životaschopné, a ústecké vejce nebylo oplozené.

Vypadalo to, že letos žádný odchov nedopadne, ale v polovině května se s problémem ozvali chovatelé Zoo Lešná. Po dohodě přivezli šestidenní mládě, které se v ústecké Zoo chystali podložit pod hnízdící samici. Mládě v té době vážilo necelých 300 gramů. Aby samice s mládětem nebyla příliš rušena a odchov probíhal s minimálním zásahem člověka, byla situace monitorována kamerovým systémem. Samec byl z bezpečnostních důvodů oddělen, samice mládě přijala bez problémů. Svého adoptovaného potomka začala krmit, i když ne v dostatečném množství, takže mu potravu v podobě naporcovaných potkanů natrávených v Pancreolanu přinášeli i chovatelé. V prvních dnech chodili k hnízdu s krmením 2x denně, nyní stačí jen jednou za den, vždy ráno. Kromě potkaního masa dostává samice i králíky, kteří slouží jako potrava pro ni i pro mládě. Dříve kvůli kontrole bylo mládě váženo každý den, ale v současné době stačí jednou týdně. Mládě dobře přibírá a dnes má již šest kg. Když bylo menší, samice jej zahřívala, ale to nyní již není potřeba. V horkých slunečných dnech spíše stojí na hnízdě s roztaženými křídly, aby mu poskytla dostatek stínu.

Podle údajů www.isis.org chová v Evropě tyto vzácné dravce v počtu 41 jedinců (19 samců, 18 samic a čtyři ptáky neurčeného pohlaví) 16 institucí. Je potěšitelné, že tři z toho se nacházejí v naší republice – Zoo Lešná, Zoo Liberec a Zoo Ústí nad Labem. Odchovy jsou vzácností, v posledních 12 měsících se vylíhla pouze tři mláďata, dvě ve francouzské zoo v Les Epesses a jedno v České republice, právě to ze Zoo Lešná, o které se stará právě ústecká samice.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*