TIP: Funny Games se představí na jevišti Činoherního studia

Foto: Dita Havránková
  •  

Činoherní studio se hlásí s druhou novinkovou inscenací 48. sezóny. V pátek 14. února uvede v české premiéře divadelní adaptaci stejnojmenného filmu Funny Games rakouského režiséra a scenáristy Michaela Hanekeho, napsali ji Tomáš Loužný a Karel F. Tománek. Na rozdíl od filmové předlohy, jež sází na demonstraci zla, má divadelní verze ambici bavit. Výrazně jí dominuje herní prvek, tedy hra a hráčství.

„Text z filmu velmi rozpoznatelně vychází. Respektuje jeho základní strukturu, ale vyplňuje ji v mnoha případech jiným obsahem. Tematicky se od filmu také příliš neodlišujeme, spíše používáme jiný jazyk vyprávění a přidáváme volnou práci s hranicí mezi fikcí postav a skutečností herců na jevišti,“ vysvětluje režisér inscenace Tomáš Loužný, v čem lze najít průnik mezi filmovou předlohou a divadelní adaptací.

Dramaturg inscenace Karel F. Tománek ho pak doplňuje a přibližuje zásadní moment, kterým oba autory předloha zasáhla: „Ve filmu je jeden okamžik, kdy herec přestane tzv. hrát a přímo osloví diváky v sále, kteří film sledují. Uvědomili jsme si, že právě toto nás nejvíce zajímá.“

„Řekli jsme si, že naším hlavním záměrem není adaptace obsahu jednoho média (filmu) v jiné médium (divadlo). To, co nás zaujalo, byla možnost zkoumání procesu komunikace skrze fenomén hry,“ podotkl Tománek a nepřímo tak vyzdvihl úlohu diváka, který se z pozice pozorovatele postupně přenese do role účastníka a nakonec i aktéra. „Nikdo se ale nemusí bát, že ho budou herci „tahat na jeviště. To všechno, o čem hovořím, by se mělo odehrát pro diváky naprosto bezpečně, téměř mimochodem,“ uzavírá Tománek.

Ústřední dvojici sympatických, ale poněkud sadistických mladíků ztvární Lukáš Černoch a Petr Uhlík, v dalším hereckém obsazení dostali příležitost Kryštof Rímský a Marta Vítů jako manželé Millerovi a Andrea Berecková jako jejich dcera Andrea.

Premiéra je 14. února v 19:00 hodin a reprízy 16. a 22. února v 19:00 hodin v Činoherním studiu.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*