TIP: Květinový víkend na zámku

  •  

První letošní květinovou výstavu – Růže pro hraběnku Henriettu si můžou návštěvníci prohlédnout už o nadcházejícím víkendu na zámku Velké Březno.

Hraběnka Henrietta Chotková byla na konci 19. století a v prvních desetiletích 20. století slavnou a světoznámou pěstitelkou a šlechtitelkou růží. Její růžová zahrada na slovenském zámku Dolná Krupá, které věnovala celý svůj život, obsahovala stovky a stovky nejrůznějších růží a byla vyhledávaným místem všech milovníků této královny květin. Žel za 2. světové války bylo celé její království nenávratně zničeno a není divu, že hraběnka krátce na to umírá.

Zbytků růžových keřů se však ujal její zahradník a ten je přenesl do Hamburku, kde se podílel na vytvoření slavné růžové školky Kordes. Tato firma nejen že dodnes šlechtí nádherné růže, ale nezapomíná ani na paní hraběnku. V nedávné době tedy z původních růží hraběnky Chotkové vyšlechtila několik překrásných odrůd, z nichž jedna nese jméno Růžová hraběnka Marie Henrietta. Šest těchto keřů právě kvete i ve velkobřezenské zámecké zahradě.

Kromě nich však návštěvníci uvidí 20. a 21. června i desítky jiných růží, kterými pořadatelé vyzdobí zámecké salony. Některé pochází z růžové školky manželů Pelclových v Sobotce, jiné jsou přivezeny až z dalekého Ekvádoru…

Zámek Velké Březno je tedy v současné době v plném provozu. Prohlídky bohatých interiérů doplněné silnými příběhy z historie zámku jsou možné každý den kromě pondělka od 10:00 do 17:00 hodin, zámecký park je veřejnosti otevřen každý den od 8:00 do 19:00 hodin.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*