TIP NA PÁTEK: Historická bitva v centru Ústí, odhalení pamětní desky a koncert Kozák Vltavy

Restaurování původního nápisu na pamětní desce F. Jordana
  •  

Poslední prázdninový den vypukne na Kostelním náměstí v Ústí nad Labem bitevní šarvátka s názvem Vyhnání Francouzů z Ústí nad Labem v roce 1813.

„Statutární město Ústí nad Labem vás se Spolkem vojenské historie Ústí nad Labem, Historickým spolkem města Bíliny a Agenturou MaJa – Marie Kučerová srdečně zve na jedinečnou akci do centra města. Šarvátka se odehraje v rámci oslav 205. výročí bitev u Chlumce, Přestanova a Varvažova, které vyvrcholí 1. září bitvou u Chlumce za podpory Ústeckého kraje,“ říká mluvčí magistrátu Romana Macová.

Těšit se můžeme na příchod historických vojsk ze Střekova a jejich průchod městem až do Muzea města Ústí nad Labem. Na Kostelním náměstí před OC Forum pak bude postaveno vojenské ležení, vystoupí vojenská dechovka a proběhne samotná bitevní ukázka s francouzskými a rakouskými vojsky.  Celý den zakončí dělostřelecké salvy od Větruše.

V rámci oslav výročí bude v Muzeu města Ústí nad Labem ve 12:30 znovu odhalena původní pamětní deska rakouského dragouna Friedricha Jordana. Ten padl během bojů s francouzskými vojsky dne 30. 8. 1813 v dnešní Dlouhé ulici. Tato historická pamětní deska byla odhalena před 150 lety v roce 1868, po roce 1945 byla ztracena. Letos v létě byla po více než 70 letech nalezena a Muzeem města Ústí nad Labem restaurována.

Od 18:00 hodin proběhne v Císařském sále muzea koncert v rámci slavností připomínajících 205. výročí bitvy u Chlumce v roce 1813. Folklórní soubor „Kozáci Vltavy“ zazpívá ruské a ukrajinské písně, které patřily k tradičnímu životu kozáckých vojsk. Vstupenky koupíte zde.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*