TIP: Víkend na zámku Velké Březno

  •  

První listopadový víkend na zámku Velké Březno nabízí hned dvě netradiční akce. V sobotu 2. listopadu od 10:00 hodin si návštěvníci mohou poprvé na vlastní oči prohlédnout nejstarší skupinovou fotografii světa – vzácnou daguerrotypii, kterou si hraběcí rodina Chotků pořídila 4. listopadu 1839 v Mnichově, tedy přesně před 180 lety.

„Tento starý snímek je totiž po celý čas ukryt v trezoru, kde je chráněn před všemi negativními vlivy a veřejnosti byl vlastně představen pouze jednou. Bylo to na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované, konané v roce 2015 v Jízdárně Pražského hradu, kde se na krátkou chvíli objevil mezi šesti stovkami nejvzácnějších skvostů z majetku Národního památkového ústavu,“ říká kastelán zámku Miloš Musil.

Program se bude skládat z netradičních, na zámeckou fotografickou sbírku zaměřených, kostýmovaných prohlídek zámku Velké Březno, které budou korunovány možností podívat se na originál daguerrotypie.

Zároveň bude pro děti od 7 let připraven doprovodný program „Jak se kdysi fotografovalo“, při kterém se mohou naučit fotografovat se starými fotoaparáty po tatíncích, či dědečcích. Tyto kinofilmové fotoaparáty si děti musí přinést sebou. Pak se jim bude věnovat profesionální fotograf, který ukáže jak si založit do přístroje film, který si i na zámku můžete koupit. Fotograf s dětmi udělá pár snímků, a v improvizované temné komoře jim předvede, jak se z filmu dělávaly fotografie.

„Dalším bodem programu bude historická, kostýmovaná scéna, při které se budeme snažit napodobit situaci, při níž snímek vznikl a celý program bude zakončen malým cyklem přednášek na téma technika daguerrotypie, historické pozadí vzniku naší fotografie a krátce se zastavíme také u fotografů ze šlechtické rodiny Chotků a u jejich snímků,“ dodává kastelán zámku.

Hned následující den, tedy v neděli 3. listopadu je návštěvníky připravena tradiční poslední letošní prohlídka zámku, která se nazývá Zavírání okenic. Začne v 16:00 hodin a sami návštěvníci při ní mohou pomoci se zavíráním zámku a jeho přípravou na zimu.

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*