„To jsem ještě v životě neviděl,“ uvedl Andrej Babiš o vyloučených lokalitách v Ústí

  •  

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pondělí spolu s dalšími členy kabinetu Ústecký kraj. Návštěvu zahájili v Teplicích, ale většinu dne pak strávili v Ústí nad Labem. Předsedu vlády doprovázel hejtman kraje Oldřich Bubeníček.

Premiér Babiš a další členové vlády setkali s radními kraje. Jednali s nimi především o sociálním bydlení a jeho financování. Kraj se potýká s řadou sociálně vyloučených lokalit, kde dochází i k tzv. obchodu s chudobou. Dalšími tématy bylo navýšení počtu policistů v kraji, plány na splavnění Labe, financování oprav silnic II. a III. tříd či rozvoj venkova. Zajímali se ale také o železniční dopravu, vysoké školství a zdravotnictví.

„Hlavním problémem Ústeckého kraje jsou sociálně vyloučené lokality. Před dvěma lety jsem byl už ve Varnsdorfu a v Janově, dnes jsme byli na dvou místech a skutečně ta čtvrť, kterou jsme navštívili, Nové Předlice, je úplná katastrofa. To jsem ještě v životě neviděl. Řešení pro sociálně vyloučené lokality chceme předložit do sněmovny co nejdříve. To znamená, aby nájem, který stát platí lidem, kteří tam bydlí a následně to dávají obchodníkům s chudobou, byl skutečně na úrovni trhu, ne podstatně víc,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Vláda Andreje Babiše si prohlédla sociálně vyloučené lokality v městských částech Předlice a Střekov. Lidé zde žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách v domech, kde často není elektřina ani tekoucí voda. Nájemné za byt 1+1 je ale i 15 tisíc korun měsíčně a bývá hrazeno ze sociálních dávek na bydlení. Počet vyloučených lokalit stoupá a čím dál více lidí je postiženo exekucemi. Situaci na místě řešila už v dubnu ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Vedení kraje by chtělo navrhnout sloučení dávek na bydlení, větší kontrolu nad vyplácením těchto dávek i nad nájemným, které je z nich placeno. S tím je spojeno i stanovení hygienických norem pro tyto byty. Vláda by se měla nejpozději v červnu zabývat návrhy na zamezení nadužívání současných dávek na bydlení. Změnu připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Generální ředitelství Úřadu práce ČR také chystá změnu metodiky postupu, kterým se určuje v místě obvyklé nájemné pro systém dávek pomoci v hmotné nouzi.

„Jsem rád, že se členové vlády mohli na vlastní oči seznámit s problémy, které náš kraj tíží, a to zejména v sociální oblasti. Dohodli jsme se, že vláda připraví potřebné legislativní úpravy, které by pomohly s řešením sociálních dávek a sociálním bydlením. Věřím, že i další přísliby vlády pomoci našemu kraji, ať už se jedná o dopravní infrastrukturu a zdravotnictví, nezapadnou,“ uvedl na tiskové konferenci v závěru návštěvy hejtman Bubeníček.

Vláda jednala i se starosty měst a obcí v kraji. Tématem byly především programy Ministerstva pro místní rozvoj, nedostatek zubařů, dotace na základní školy či rekonstrukce památek.

Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně se vláda zajímala o investiční plány, především pak o Centrum přírodovědných a technických oborů za zhruba 700 milionů korun. Na jeho financování se bude podílet Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy i evropské fondy prostřednictví Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Díky programu Re:start univerzita plánuje také výstavbu nové fakulty zdravotnických studií, dostavbu budovy fakulty strojního inženýrství v kampusu a rekonstrukci Domu umění.

Vládní návštěva pak pokračovala na místním kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR. Ústecký kraj má po Moravskoslezském kraji druhou nejvyšší nezaměstnanost. V dubnu tu bylo bez práce 29 481 lidí, což je 5% zdejších obyvatel.

Poslední zastávkou byla Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, kde se vláda setkala se zdravotnickým personálem. Diskutovala s nimi o podmínkách jejich práce, včetně platového ohodnocení. Důležitým tématem byl i vznik kardiocentra.

Ústecký kraj navštívili spolu s premiérem Andrejem Babišem první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr kultury Ilja Šmíd. Části programu se zúčastnil také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

Foto: www.kr-ustecky.cz

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*