Pestrý program na měsíc říjen, ve kterém nechybí čtení, přednášky, vážná hudba ani promítání, přichystala svým návštěvníkům a čtenářům i ústecká knihovna. První část říjnového doprovodného programu se ponese v duchu Týdne knihoven, celorepublikové akce vyhlašované Svazem knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Při této příležitosti proběhne v pondělí 3. října ve Wolfrumově čítárně předávání ocenění Knihovník Ústeckého kraje a Drsný MARK a Drsná MARKéta. V rámci večera dojde také ke křtu publikace Ďábel v knihovně, vydávané právě ústeckou Severočeskou vědeckou knihovnou.
Autorské čtení se chystá na úterý 4. října, kdy knihovnu navštíví německá novinářka Christiane Hoffmann, která bude číst ze své knihy “Všechno, co si nepamatujeme”, v níž popisuje cestu svého otce v závěru druhé světové války. Akce probíhá ve spolupráci s Collegiem Bohemicem v rámci letošních Dnů české a německé kultury. Ve stejný den proběhne také přednáška věnovaná hnutí MeToo, toxické rétorice, která je s ním spojena, vnímání tohoto fenoménu ve společnosti i různým společenským dopadům.
Ve středu odpoledne si přijdou na své čtenáři od 11 let, pro které bude v Dětském oddělení probíhat setkání s japanoložkou a překladatelkou manga komiksů Annou Křivánkovou. Večer pak klavírní virtuos Ivo Kahánek představí méně známou, avšak významnou klavírní tvorbu Antonína Dvořáka. A protože je Kahánek také významný Chopinův interpret, zazní v průběhu večera i Fantaisie-Impromptu opus 66 a třetí Scherzo cis moll tohoto polského skladatele.
Ve čtvrtek 6. října se čtenáři vydají za pohnutými osudy východního Krušnohoří společně se spisovatelkou Otýlií K. Grezlovou, která ve Wolfrumově čítárně pokřtí svoji novou knihu. Program ústecké knihovny v rámci týdne knihoven zakončí 8. října populární herní sobota věnovaná deskovým hrám.
I ve zbytku měsíce knihovna chystá zajímavé akce. Velkou událostí bude speciální představení divadelně-literárního spolku Listování, který bude na vybraných místech slavit 20 let své existence. A ústecká knihovna se v pondělí 10. října stane jedním z míst, kde dojde ke speciálnímu netradičnímu programu složenému z ukázek z celého repertoáru i různých historek ze zákulisí pořadu. Spolupráce s centrem psychosomatické péče Péxis přinese ve středu 12. října setkání s terapeutkou a psycholožkou K. A. Houdkovou, která bude hovořit především o tom, jak s klidem zvládnout běžné i náročnější stresové situace, jež přináší rodinný život.
V knihovně proběhne také dvojkoncert jednoho z nejoriginálnějších českých umělců Petra Nikla. Ten ve čtvrtek 20. října odpoledne zahraje nejprve v Dětském oddělení nejmenším posluchačům, později v hudebním salónku vily v ulici Winstona Churchilla 3 odehraje večerní vystoupení.
V říjnu se v knihovně bude také promítat. Nejprve 18. října bude režisérem Janem E. Svatošem osobně představen jeho experimentální historický film Až zařve lev, v sobotu 22. pak proběhne projekce dokumentárního filmu Svobodné děti, jenž představuje tematiku svobodného sebeřízeného vzdělávání v České republice.
Jiří Poživil, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem
Přidat komentář