Univerzita musí zvážit prodej budovy i jinému zájemci

  •  

Zastupitelé města Ústí nad Labem na svém středečním jednání neschválili návrh městské rady na odkup bývalé vysokoškolské budovy v Hoření ulici na Severní Terase.

Vedení města přišlo s návrhem odkoupit objekt především pro budoucí seniorské bydlení. ,,Evidujeme přes tři tisíce žádostí seniorů a současné kapacity v našich i krajských seniorských domech jsou zcela naplněny. Městu také chybí malometrážní byty pro seniory nebo satrtovací byty pro mladé. Budova v Hoření je pro splnění městských plánů idální a dlouhodobá spolupráce s univerzitou dávala záruku solidního jednání. O to více mě mrzí, že kvůli snaze škodit před komunálními volbami zastupitelé odkup neschválili,“ uvedla primátorka města Věra Nechybová (Ústecké fórum občanů). Ta nechce vzdát veřejností podporovaný projekt, pro který ale nehlasovala ani starostka Severní Terasy Renata Zrníková.
Na zamítnutí transakce reagovalo i vedení univerzity, které odmítlo, že by muselo budovu prodat za každou cenu. Jednání zastupitelů prý neslo prvky politického boje a zazněla řada nepravd. UJEP je v současné době velmi úspěšná v získávání finančních prostředků z projektů, a to i investičních. Areál Hoření je majetek, který univerzita již nepotřebuje a je pro ni zbytným. Dlouhodobým cílem UJEP je soustředit veškeré své aktivity do Kampusu UJEP.
„Rozhodně nejsme ve finanční tísni, jak se mohlo zdát z některých vystoupení zastupitelů, na rezervních fondech máme 358 milionů korun. Prodávat zbytný majetek je ale logická snaha řádného hospodáře, abychom mohli získané prostředky reinvestovat do dalšího rozvoje univerzity,“prohlásil rektor doc. Martin Balej. Univerzita podle jeho slov připravuje současně několik nových projektů univerzitních staveb ve městě a i peníze za budovu v Hoření by se vrátily do rozvoje města, mimo jiné do zkvalitnění bydlení na vysokoškolských kolejích.
Univerzita má více nabídek na zahájení jednání o prodeji budovy v Hoření. Je mezi nimi údajně i CPI.  Ale jako prvního partnera pro jednání o prodeji zvolila vedení města. ,,  Reagovali jsme na poptávku ze strany vedení města, které je pro nás přirozený partner. Všichni mluví o tom, jak potřebujeme zabránit odlivu vzdělané a kvalifikované praco vní síly z města, ale bohužel zůstává jen u řečí“, komentuje Balej jednání zastupitelů a zablokování ze strany současné opozice Balej. „Například starostka Severní Terasy, která by měla mít eminentní zájem na realizaci předloženého záměru,od konečného hlasování odešla ze sálu.“
Záporné stanovisko Zastupitelstva města Ústí nad Labem teď musí vedení univerzity vyhodnotit. Budovu v Hoření chce opustit do dvou let. To zanamená, že do roka by měl být zahájen proces prodeje. Rozhodnutí zastupiteů tak zřejmě bude znamenat otevření jednání o prodeji i s jinými zájemci.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*