Úspěšný lezec Jan Štípek hodnotí úspěšné mistrovství

  •  

Ústečan Jan Štípek je závodní lezec. Poslední zářiovou neděli se ve Slaném zúčastnil třetího a poslední kola Českého poháru v boulderingu, které bylo zároveň i Mistrovství České republiky v boulderingu, což je lezení o pár těžkých krocích do maximálně pětimetrové výšky. Mladému lezci se podařilo vyhrát a získat titul mistra republiky.

A jak na dosavadní sezonu vzpomíná… První kolo se konalo 12. června na nové venkovní stěně Vertikon Zlín, kde jsem skončil na prvním místě. Druhé kolo se konalo v rámci Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují 27. srpna, který jsem také vyhrál. Třetí a poslední kolo a zároveň Mistrovství České republiky bylo v již zmiňovaném městě Slaný. Závod se konal v neděli a pro mě to byl i poslední boulderový závod dětské kategorie U14, takže jsem se chtěl rozloučit s dětským boulderingem na prvním místě.

A jak to probíhalo? Do Slaného, i když jsem závodil až v 16:30 hodin, jsme přijeli kolem 13. hodiny, abych mohl fandit kamarádům. Když jsem tam přišel a podíval jsem se na stěnu, tak bouldery byly nádherné byly silové a dynamické, což tyto dvě věci mi sedí asi nejvíce. Tak zhruba po nějakých třech hodinách, co jsme tam byli, jsem začal lézt. První boulder číslo 2 jsem šel ten nejtěžší, abych na něj měl sílu, a taky se to podařilo, dal jsem ho na první pokus, ale měl jsem sedřenou nohu, protože jsem ji tam musel dát do díry až po koleno. Nakonec se ukázalo, že jsem byl jediný, kdo ho dal.

Druhý boulder číslo 4 byl takový lehčí, ale ze začátku nevypadal. Start byl zajímavý, muselo se to protlačit do dobrého chytu, a pak už to bylo v pohodě, takže jsem to dal. Další číslo 5, byl lehký na začátku, celkem dlouhý krok a pak lehký dolez. Čtvrtý boulder číslo 1 byl dynamický, ale bohužel jsem první pokus pokazil, druhý už sem to dal. Pátý číslo 6 byl pro mě celkem těžký na začátku, dynamický krok, a pak krok do topu byl se zvednout přes patu, což mi dělalo problém, ale nakonec jsem to dal. A šestý boulder číslo 3 byl v převisu, a byl to asi nejlehčí boulder z těch šesti, takže jsem ho dal.

Skončil jsem se 6 topy, 6 zón, 7 pokusů na top a 6 pokusů na zóny, a protože, jak už jsem psal, boulder číslo dva jsem dal jen já, stal sem se Mistrem České republiky a vítězem Českého poháru v boulderingu pro rok 2021.

Jsem moc šťastný, ale moje sezóna ještě nekončí. Teď se budu připravovat na 16. října na Mistrovství České republiky v obtížnosti a 17. října na Mistrovství České republiky rychlosti. Hlavně bych chtěl poděkovat trenérovi Tomášovi Binterovi, že má s mým tréninkovým plánem trpělivost, když mu ho dokážu ze dne na den změnit, Jindrovi Hudečkovi, který mě sebou bere do skal a předává mi svoje cenné zkušenosti a rady, a v neposlední řadě tátovi, že mě všude vozí a vydrží to se mnou, i když to asi není se mnou někdy úplně jednoduché. Samozřejmě také dík všem sponzorům za jejich podporu.

Jan Štípek, Neštěmice


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*