Ústečáci na gymnaestrádě

  •  

V půlce července se ve výpravě České republiky vrátilo ze světové gymnaestrády také několik desítek cvičenců z ústeckého kraje. Gymnaestráda je celosvětová přehlídka všech druhů gymnastiky, kterou pořádá mezinárodní gymnastická federace každé čtyři roky v některém městě Evropy.

Ta letošní se konala v rakouském městě Dornbirn nedaleko Bodamského jezera. Cvičilo se nejen zde, ale i v ostatních městech přilehlé oblasti. Letos se WG zúčastnilo 18160 sportovců ze 69 států. Výprava České republiky byla s 873 lidmi šestou největší. Nejpočetnější výpravu měli Švýcaři s 3040 lidmi. Gymnaestráda začíná společným nástupem všech zúčastněných, vztyčením vlajky pořádající země, gymnaestrády a gymnastické federace.Všichni účastníci mají oblečení, které reprezentuje jejich zemi. Pak následuje zahajovací program, který připravuje pořádající země. Tedy postup je stejný jako při olympijských hrách. Zakončení pak probíhá podobně. Na úplný závěr přebírá budoucí pořadatel vlajku gymnaestrády a krátkým vystoupením zve sportovce do své zemně. Ta bude v roce 2023 v Amsterodamu.

Tato přehlídka je rozdělena na pódiová vystoupení menších skupin a na hromadné skladby. V této části gymnaestrády se představila skladba České asociace sportu pro všechny s názvem Gymnastický sen a dvě skladby České obce sokolské s názvem Spolu a Chlapáci. Všechny naše skladby patřily k tomu nejlepšímu, co bylo na gymnaestrádě z hromadných skladeb předvedeno, a sklidily od diváků zasloužilý potlesk.

V pódiových vystoupeních lze spatřit nejen dokonalé výkony sportovní gymnastiky na nářadí i bez, umělecké gymnastiky nebo ostatních pohybových aktivit, ale také jednoduchá cvičení malých dětí, běžných cvičenců, seniorů, ale i cvičenců s různým hendikepem. Jako náčiní použili například vařečky, malířské štětky nebo makety mobilních telefonů. Žádné omezení zde neplatí. Hlavní je chuť cvičit. Pódiová vystoupení byla předváděna ve 13ti halách výstaviště. Nebylo v silách jednotlivce, aby za celý týden shlédl všechno, co bylo na programu. Nedílnou součástí celé akce jsou prodejní stánky, kde jednotlivé státy prezentují své výrobky v oblasti sportovního vybavení a seznamují ostatní návštěvníky se zajímavostmi své země. Na našem stánku tím byla například publikace Brána, magazín pro návštěvníky Ústeckého kraje. Atmosféra, která vládla po celou dobu ve všech prostorách, kde se cvičilo, se dá jen těžko popsat. To se prostě musí zažít.

Za cvičence z Ústecka Stanislav Šolc


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*