Ústečan Jan Štípek je mistrem republiky v lezení na obtížnost

  •  

Vrchol mojí lezecké sezony pro letošní rok je tu – Mezinárodní Mistrovství České republiky. Na tento den se vždy moc těším. Potkám spousty svých spolulezců a taky kamarádů.

Příprava na závody je náročná, a tak jsem netrénoval jenom na domácí Hudy lezecké stěně Vaňov, ale i mimo. Jezdili jsme s taťkou do Prahy nebo do Drážďan. Trénink jsem nepodceňoval, proto jsme celá parta, odjeli i na tři dny na nejlepší stěnu v Evropě, do Innsbrucku.

Letošní Mistrovství České republiky je rozděleno na tři závody. Lezení na obtížnost, bouldering a rychlost. Mám za sebou první a to lezení na obtížnost – lezení na laně. V pátek po škole jsme vyjeli do Ostravy, kde se letošní mistrovství odehrávalo. Už při příjezdu nás překvapilo okolí lezecké stěny. Nachází v areálu bývalého Dolu Hlubina. Při vstupu na samotnou stěnu jsme procházeli koridorem, kolem starého monumentálního těžebního stroje a to proto, že celá stěna stojí pod těžební věží. Je moc zajímavé jak se tady snoubí historie s moderním využitím průmyslové haly. Celý areál byl v roce 2002 prohlášen za národní kulturní památku.

V tomto krásném prostředí odstartovali mezinárodní závody Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost. Lezli jsme dvě kvalifikační cesty – obě jsem pokořil a dolezl do TOPU. V naší kategorii U12 kluci nás bylo 22. Na cestách jsme se prostřídali s holkami. Do finále nás postoupilo osm. Mezi finalisty byli i moji dva konkurenti, ale zároveň i nejlepší kamarádi Lukáš Uherec a Adam Bernard.

V 16:30 se nám uzavřela izolace, což znamená, že nás zavřou na určité místo, odkud nevidíme na cesty a tak stavěči můžou upravit naší finálovou cestu. Po necelé hodině jsme představeni publiku a můžeme si pět minut prohlížet naši finálovou cestu.

Do finálové cesty jsem nastoupil jako poslední, za neskutečné podpory rodičů, bráchy a celé haly. Tuto cestu jsem pokořil a získal titul Mistr České republiky v lezení na obtížnost za rok 2019.

Vítězem byl Jan Štípek z Rock Empire Ústí nad Labem, druhý Lukáš Uherec z Hovrch Nové město nad Metují a třetí Adam Bernard z HK Jihlava.

Stavěči cest odvedli super práci. Cesty byli náročné, ale hezké. Radost, úsměv, gratulace, to vše je odměna za tu dřinu. Ptáte se, kdo to vlastně píše? Jmenuji se Jan Štípek, bydlím v Ústí nad Labem a jsem žákem ZŠ Hluboká v Neštěmicích. Lezu zhruba pět let a lezení se stalo součástí mého života.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*