Ústecká knihovna slaví výročí. Pamětní deskou a výstavou v muzeu

  •  

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem slaví 75 výročí. Připomněla si ho odhalením pamětní desky na budově v Churchillově ulici a výstavou v muzeu.

Pamětní deska připomíná uhelného magnáta Hanse Weinmanna, který nechal vilu ve 20. letech minulého století postavit a v letech 1930-1938 v ní s rodinou žil. Odhalení pamětní desky se zúčastnila i pamětnice Vivienne Soyková, která stále udržuje kontakt s rodinou Hanse Weinmanna.

„Jsem ráda, že jsem se toho svou tvrdohlavostí dožila. Je to více než dvacet let, co jsem usilovala o to, aby se zveřejnilo pro Ústečany, jak to tady bylo a co je ústeckou součástí. V Ústí byli bohatí lidé, kteří byli tak bohatí, že mysleli i na druhé a ne jen na sebe, a viděli budoucnost svého města,“ řekla při slavnostním odhalení pamětní desky Vivienne Soyková a dodala, že je nesmírně důležité společně pomáhat dobré věci. A zlu se postavit.

Náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová zmínila, že si v rámci oslav výročí knihovny město připomíná i mecenáše, kteří se zapsali do jeho historie. „Rodina Weinmannů vždy podporovala veřejné projekty. Ať financováním sirotčince, domova pro šestinedělky. Velmi významně podpořili i výstavbu knihovny, která byla za války zničena nebo podporovali divadlo,“ vyjmenovává Věra Nechybová a dodává, že Ústí by si osobnosti, které jsou s městem spjaty, mělo připomínat.

Oslavy výročí knihovny budou pokračovat výstavou v ústeckém muzeu. Podle jeho ředitele Václava Houfka mapuje vývoj knihovnictví na Ústecku od jeho prvopočátku až k dnešní největší severočeské knihovně. K vidění bude do 4. října.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*