VIDEO, FOTO: Ústecká poliklinika má unikátní mamograf

  •  

Největší akreditované mamodiagnostické screeningové centrum v České republice, které provozuje Ústecká poliklinika, má k dispozici nový unikátní digitální mamograf pro vyšetření prsu řadící toto centrum mezi nejlépe vybavená pracoviště Evropy.Přístroj pořízený za 3,9 milionů korun dokáže při významně snížené dávce záření generovat větší kvalitu snímků, která lékařům usnadňuje diagnostiku prsních nádorů. Zároveň poskytuje pohodlnější a rychlejší formu moderního vyšetření, které umožní přijmout větší počet pacientek. Jen v minulém roce přitom Ústecká poliklinika vyšetřila téměř 32 tisíc žen.

Nový mamograf obsahuje unikátní technologii takzvané čítání fotonů, která zvyšuje kvalitu komplexní diagnostiky a současně umožňuje rychlejší a pohodlnější obsluhu pro pacientky i zdravotnický personál. Mamograf přitom vyzařuje až o 40 procent méně rentgenového záření a je tak šetrnější ke zdraví pacientek.

Podobné přístroje v současnosti mohou využívat pouze dvě specializovaná pracoviště v České republice. Mamograf v Ústecké poliklinice jako jediný v České republice zároveň disponuje zařízením pro měření denzity (hustoty) prsní tkáně. „Tato technologie umožňuje velmi přesně kvantifikovat složení prsní žlázy – její objem, podíl tukové složky a přesné typové zařazení dle radiologické klasifikace. Díky tomu lze stanovit individuální preventivní program pro každou pacientku jednotlivě, čímž můžeme účinně bojovat proti rakovině prsu,“ říká Jiří Madar, ředitel Ústecké poliklibniky, kterou provozuje společnost Euroclinicum.

Nový přístroj také umožní provést vyšetření u většího počtu pacientek. „Velkou výhodou tohoto typu mamografu je jeho velká rychlost, při zachování vysoké kvality pořízených snímků. V plném provozu budeme schopni vyšetřit až 15 žen za hodinu,“ dodává Madar. Mamografické snímky jsou díky nové technologii mnohem ostřejší a jasnější a umožňují lékařům zachytit i velmi malé nádory, které by dosud zůstaly neodhaleny. V neposlední řadě je přístroj pro ženy také pohodlnější. „Zařízení má vyhřívanou a zakřivenou plochu, takže stlačení prsu není tak nepříjemné,“ uzavírá ředitel polikliniky.

Dnešní slavnostní uvedení přístroje do provozu spestřilo vystoupení chlumeckého dětského sboru Koťata a zpěváka Davida Deyla. Společně příhodně zazpívali mimo jiné i hymnu Avon pochodu proti rakovině prsu Budu tu stát.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*