Ústecká zoo pomáhá chránit přírodu na dalekém Borneu

Kahau nosatý (foto Vít Lukáš)
  •  

V ústecké zoologické zahradě se konala tisková konference věnovaná ochranářskému projektu Pesisir Balikpapan, který vznikl v Zoo Ústí nad Labem v roce 2007 spoluprací s předním českým primatologem Stanislavem Lhotou. „Počátky projektu se váží již k roku 2005, kdy Stanislav Lhota a dva další přírodovědci z České republiky podnikli na Borneo expedici Frontata, která měla za úkol hledat hulmana běločelého, jednoho z nejvzácnějších indonéských primátů.

Kromě úspěšného zdokumentování hulmanů v relativním bezpečí přírodní rezervace Sungai Wain v povodí Balikpapanského zálivu však přírodovědci zjistili velice rychlý úbytek lesů v bezprostředním okolí rezervace, které jsou domovem dalších vzácných primátů, kahau nosatých,“ popisuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

„Dlouhodobým cílem projektu bylo zajistit nejcennějším částem Balikpapanského zálivu status chráněného území a ochranu financovanou z rozpočtu místní vlády. K tomuto cíli však vede dlouhá a náročná cesta. Aby vůbec ekosystém zálivu do doby vyhlášení rezervace přežil, musíme se prozatím o jeho ochranu postarat sami. Současně usilujeme i o zvýšení stupně ochrany celého území. V tomto směru byl letošní rok velmi úspěšný, neboť přírodní rezervace byla v květnu zanesena do nového územního plánu. Rozloha navrženého chráněného území je však zatím příliš malá, a proto nyní usilujeme o její další rozšíření“ vysvětluje Stanislav Lhota.

V loňském roce však přes všechny úspěchy hrozilo, že projekt Pesisir Balikpapan bude předčasně ukončen. Dostal se totiž do velkých finančních problémů. Přesto se členové týmu rozhodli po dobu několika měsíců v práci pokračovat jako dobrovolníci. „Finanční krizi projektu nakonec pomohli vyřešit kolegové z jiných zoologických zahrad. Největším donorem celého projektu se stala Zoo Praha, příspěvek nám poskytla také Zoo Liberec, Zoo Plzeň a různé spolky jako jsou  ČSOP, Zoologický klub, Neotáčej se zády. Pravidelným měsíčním příspěvkem v nemalé výši přispívá také Marek Ždánský a řada drobných dárců, kterým tímto všem velice děkujeme. Projekt podporuje Zoo Ostrava a Česká koalice pro ochranu biodiverzity,“ říká Stanislav Lhota.

Tiskové konference se zúčastnil ředitel zoo Roman Končel, „duchovní otec“ projektu a bývalý ředitel zoo Tomáš Kraus, 2. náměstek primátora a člen Rady města Tomáš Vlach, který vyjádřil podporu těchto aktivit, a dále zástupci Zoo Praha, Zoo Plzeň a Marek Ždánský.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*