Ústecké Café Nobel pro děti a mládež: Psí záchranáři

  •  

Už jste slyšeli o psích záchranářích? A viděli jste někdy záchranářského psa „v akci“? Přijďte ve čtvrtek 9. února do ústeckého muzea a budete mít příležitost se s jedním dokonce i seznámit. Hostem dalšího Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem a mládeži, bude pedagožka ústecké Univerzity J. E. Purkyně a kynoložka docentka Kateřina Jančaříková se svým záchranářským psem.

Psi se svým čichem dovedou skutečné zázraky, ani ta nejlepší technika je neumí nahradit – zvlášť při pátrání v terénu plném překážek a nejrůznějších pachů. Jak vám prozradí pedagožka a kynoložka Kateřina Jančaříková ani dnes v době chromatografů a sofistikovaných čidel a robotů si lidé bez psů mnohdy neporadí. Jeden záchranářský tým, psovod a pes, dokáže za stejný čas zastoupit 50 osob, které terén prohledávají bez psa. „V přednášce se nejprve dozvíte, co je to záchranářská kynologie, uslyšíte pár konkrétních příkladů z některých pátrání a na závěr se můžete těšit na praktickou ukázku práce záchranářského psa,“ zve mladé zájemce koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Kateřina Jančaříková se věnuje environmentálnímu vzdělávání, didaktice přírodních věd a moderním pedagogickým metodám. Pracuje jako vedoucí Centra podpory přírodovědného vzdělávání a docentka katedry biologie na Přírodovědecké fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Záchranářské kynologii se věnuje ve volném čase. Se svými psy složila více než 50 zkoušek, včetně vrcholových, vyhrála několik závodů. Dva roky byla členem jednotky pro mezinárodní záchranné operace, zúčastnila se tréninkové mise USAR v Estonsku a přibližně 40 pátrání po pohřešovaných osobách.

Přednáška se uskuteční v Muzeu města Ústí nad Labem od 17:00 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese: muzeumusti@muzeumusti.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*