Ústecké Café Nobel: Prvky, seřaďte se!

  •  

V roce 2019 oslavila 150. narozeniny periodická tabulka prvků. Právě tomuto významnému výročí je věnováno první letošní „přátelské setkání s vědou“ v ústecké kavárně Bárka kafe. Řadu zajímavostí spjatých s pokusy o uspořádání základních stavebních kamenů světa představí ve čtvrtek 9. ledna fyzik a popularizátor vědy docent Stanislav Daniš z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Již od počátku vědeckého bádání v antickém Řecku, asi od 6. století př. n. l., vidíme snahu zodpovědět otázku – z čeho je stvořen svět kolem nás? Celé generace filozofů, alchymistů, chemiků a fyziků se krok za krokem pokoušely odhalit základní stavební kameny přírody. Ne vždy byly tyto snahy korunovány úspěchem. I slepé cesty však v novověku přispěly ke klíčovému objevu – chemické prvky vykazují periodické vlastnosti.

„Jak k tomuto objevu došlo – a víte, že pomohl vědcům nalézt i další, dosud neznámé prvky, a také poznávat jejich vlastnosti? To všechno se dozvíte na přednášce v kavárně Bárka v Ústí nad Labem,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Docent Daniš je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se dnes zabývá zejména rentgenovou strukturní analýzou látek téměř všeho druhu a numerickými metodami. S těmito tématy také seznamuje studenty obory Fyzika. Ve volném čase se věnuje popularizaci vědy, zejména fyziky a astronomie, fotografování, cestování a turistice, elektronice… a za jasných nocíse kochá krásami oblohy.

Přednáška v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem začne v 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese barkakafe@fokuslabe.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*