Ústecké Café Nobel s nádechem tajemna

Hagenův gong ve štole číslo 14 u lomu Malá Amerika nedaleko Mořiny a Karlštejna. Foto: Jan Pohunek
  •  

Také v současné zdánlivě velmi racionální době si lidé vyprávějí tajemné příběhy, které se prý skutečně staly. O fenoménu tzv. „urban legends“, zvláště těch, které se odehrávají mimo obydlená místa, bude ve čtvrtek 8. září v rámci cyklu Café Nobel v ústeckém Fokus kafe hovořit etnolog a folklorista Jan Pohunek.

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním.

„Tajemné příběhy“ jsou často situovány do lesů, skal, hradních zřícenin, opuštěných dolů a lomů, archeologických lokalit a dalších podobných míst. Jan Pohunek se ve svém povídání bude věnovat i vztahu současných a tradičních pověstí, okolnostem jejich vyprávění, vazbě různých motivů na jednotlivé typy míst a proměnám nadpřirozených postav, které v nich vystupují. Zaměří se i na to, jak silně ovlivnil tato současná vyprávění romantický vztah lidí k přírodě a krajině, který je charakteristický právě pro moderní společnost.

„Nečekejte žádná fantastická odhalení,“ upozorňuje koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský, „etnologové nemají v popisu práce vysvětlování a objasňování příběhů. Jen je sbírají, srovnávají, katalogizují a studují. I tak se od nich můžete dozvědět mnoho zajímavého – a třeba se i trochu bát.“ Přijďte 8. září do kavárny Fokus kafe v Ústí nad Labem. Přednáška začne v obvyklém čase – v 18:00 hodin. Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Zdroj: UJEP Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*