Ústecké setkání s literaturou na Dunaji

  •  

V rámci Rakouských dnů navštíví univerzitu rakouská spisovatelka slovenského původu Zdenka Beckerová a bude předčítat ze své nejnovější knihy „Samy“.

Ústím sice, jak známo, protéká řeka Labe, avšak koncem listopadu se bude zdejší literární život obrazně kolébat na vlnách Dunaje. Město totiž navštíví rakouská autorka slovenského původu Zdenka Beckerová, která se sice narodila brzy po druhé světové válce v západočeském Chebu, avšak dětství prožila ve slovenské metropoli na Dunaji v Bratislavě a její dospělý život je spojen se sousední rakouskou dunajskou metropolí Vídní a jejím okolím.

Uznávaná autorka Zdenka Beckerová si do Ústí přiveze svůj nejnovější román Samy, z něhož bude ve středu 21. listopadu 2018 od 17:00 h přímo ve Vědecké knihovně UJEP předčítat jak studentům germanistiky, tak všem zájemcům o kvalitní německou literaturu v originálním znění.

„Následná diskuze bude probíhat ve slovenštině,“ upřesňuje organizátorka autorského čtení a současně i vedoucí katedry germanistiky FF UJEP, doc. Renata Cornejo, „takže zde v Ústí na chvíli ožije duch středoevropské tradice vícejazyčnosti, kterou si spojujeme zejména s Vídní a bývalým habsburským soustátím.“

Toto autorské čtení se uskuteční v rámci Rakouských dnů na UJEP ve spolupráci Vědecké knihovny UJEP a katedry germanistiky FF UJEP s podporou Rakouského kulturního fóra v Praze. Vstup na čtení je volný. Rakouské dny pořádá Vědecká knihovna UJEP při příležitosti rakouského předsednictví Radě Evropské unie Rakouské dny pod záštitou J. E. p. Alexandera Grubmayra, velvyslance Rakouské republiky v ČR, který dne 28. listopadu od 13:30 h knihovnu též osobně navštíví.

Hlavním hrdinou románu Samy je věčně „jiný“ chlapec Samy Slovák, hledající odpovědi na otázky, na které mu nikdo nedokáže nebo nechce odpovědět. Od malička se setkává díky své tmavší pleti s předsudky a odmítáním ve svém okolí, později se šikanou. V době dospívání se vydává ze svého rodného města Bratislavy do Vídně v naději, že setkání s biologickým otcem indického původu mu pomůže najít řešení stupňujících se problémů. Když mu začnou doma život ztěžovat místní skinheadi, neváhající se uchýlit i k násilí, je katastrofa jen otázkou času…

Zdenka Becker se narodila v roce 1951 v Chebu, vyrostla však na Slovensku. V roce 1974 se vystěhovala za svým mužem do Rakouska, kde žije dodnes. Než se stala spisovatelkou, pracovala také jako novinářka, překladatelka, tlumočnice a učitelka němčiny. Kromě četných divadelních her vydala i jeden svazek poezie, řadu povídek a čtyři romány, jeden z nich byl zfilmován (Berg). Některé romány se odehrávají v bývalém Československu a dočkaly se i překladů do češtiny (např. Taubenflug – Holubí let; Die Töchter der Róza Bukovská – Róziny dcery).

Program Rakouských dnů ve Vědecké knihovně UJEP najdete zde.

UJEP Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*