Ústecký Činoherák se vrátil do budovy na Střekově s inscenací Kopanec

  •  

Činoherní soubor se skoro po roce vrátil do divadelní budovy na Střekově v Ústí nad Labem. Divadlo po sporech s městem o způsobu financování budovu opustilo loni v březnu. Nástupnický spolek Činoherák Ústí ale vyhráno nemá – část budovy má pronajatou do konce února a dary ze sbírky kvapem ubývají. Včera na Střekově před zaplněným hledištěm uvedl předpremiéru hry Kopanec.

Divačka Lenka Gadasová celou dobu věřila, že se soubor vrátí: „Prvně jsem tomu věřila, účastnila jsem se demonstrací, podepisovala jsem, co se dalo a takových nás určitě bude spousta skalních fanoušků a jsme rádi, že to dopadlo.“

„Hlavně jsem přišel oslavit, že se Činoherák vrátil tam, kam patří,“ říká Luboš Bruk.

Hlediště Činoheráku na Střekově už se úplně zaplnilo diváky, kteří netrpělivě čekali na předpremiéru hry Kopanec.

„Když jsme to tu před tři čtvrtě rokem opouštěli, tak jsme mysleli, že nebude žádné divadlo. Dnes máme divadla dvě, přičemž v tom jednom prostoru ještě máme dvě scény, takže nakonec hrajeme na třech scénách,“ narážel umělecký šéf Činoheráku Ústí Filip Nuckolls na to, že spolek s vydatnou pomocí dobrovolníků opravil budovu Hraničáře.

Vladimír Čepek opouštěl tuhle budovu loni v březnu jako ředitel divadla, které je teď v likvidaci. Nyní se vrátil jako dramaturg spolku Činoherák ústí. Je to pro něj šťastný návrat.

„Je velmi těžké o tom mluvit. Mísí se v tom určité štěstí, protože člověk tady v té budově strávil 8 let a najednou je ten návrat velmi emotivní.“

Návrat na Střekov není pořád ještě definitivní. Ústecký činoherní klub má pronajatou část budovy od příspěvkové organizace města na 2 měsíce do konce února za zhruba 140 tisíc korun. Naopak příspěvková organizace si objednala zatím 5 představení za 375 tisíc korun. Spolek žije hlavně z darů od lidí a z různých grantů.

Ředitelka Tereza Silbernaglová vysvětlila, že finanční situace divadla není dobrá:

„Podle mých předpokladů počítám, že leden zaplatíme – honoráře, mzdy a všechny závazky. S únorovými závazky, které se vyplácejí začátkem března, už nevím, jestli bychom byli schopni to zaplatit. Spíš si myslím, že ne.“

Spolek požádá město o několikamilionovou dotaci. V půlce února budou zastupitelé schvalovat rozpočet, kde bude 12 milionů vyčleněno pro činohru. Pokud Činoherák Ústí včas podá žádost a radní ji chválí, měli by se zabývat i touto dotací.

Gabriela Hauptvogelová/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*