Ústečtí lékaři nahradili chlopeň šetrněji

  •  

Lékaři ústeckého Kardiocentra provedli unikátní zákrok u dvou pacientů s významnou nedomykavostí chlopně. Klasická operace byla v obou případech pro extrémní riziko nemožná.  Jedním z operovaných pacientů byl devětašedesátiletý Lubomír Časár z Ústí nad Labem.

„Před rokem jsem zkolaboval na nákupu. Lékaři zjistili, že mám špatnou chlopeň. Celý rok jsem trpěl především dýchacími potížemi, bolelo mě na hrudi. Musel jsem se každých sto metrů zastavit,“ popisuje své potíže Lubomír Časár, který proto s operací ani chvíli neváhal. „Teď je mi mnohem lépe, už jsem se byl trochu projít. Těším se, až budu moct doma normálně fungovat,“ dodal necelý týden po operaci.

Lékaři nahradili mitrální chlopeň novou, samoroztažitelnou zavedenou katetrizačním způsobem přes hrot srdeční. „Kostra chlopně je z nitinolu. Vlastní chlopeň má tři cípy a je vyrobena z prasečího perikardu. Aby nedošlo k jejímu uvolnění, je fixována k srdečnímu hrotu speciální zátkou,“ doplnil vedoucí Kardiocentra a přednosta Kardiologické kliniky profesor Pavel Červinka.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*