Ústí bude mít nejspíš hned dvě čestné občanky

Bedřiška Kulhavá, foto: Miroslav Vlach
  •  

Zastupitelé  města budou rozhodovat, zda udělí titul čestného občana hned dvěma význačným Ústečankám – Heleně Borské a Bedřišce Kulhavé. Otázkou se již zabývali ústečtí radní, kteří s udělením titulů souhlasí.

„Na radě jsme udělení titulů čestného občana jednomyslně schválili a nyní o to bude postoupeno zastupitelům,“ řekl primátor Petr Nedvědický. Zastupitelé se mají sejít 20. prosince.

Helena Borská byla významná regionální publicistka, přispívala do místních médií a publikovala vlastivědné práce například Toulky Ústím a okolím nebo Střípky z ústecké hudební minulosti. Zároveň aktivně působila ve skautském hnutí.

Československá atletická hvězda Bedřiška Kulhavá, která počátkem prosince slaví devadesátku, dosahovala v amatérských podmínkách špičkových výkonů na středních tratích. V roce 1960 reprezentovala Československo na olympiádě v Římě v běhu na 800 metrů. Československo reprezentovala celkem 34x, na mistrovství Československa získala celkem 26 titulů mistryně republiky na tratích 400 metrů, 800 metrů a v přespolním běhu.


  •  

1 komentář u Ústí bude mít nejspíš hned dvě čestné občanky

  1. Paní Bedřiška Kulhavá je úžasný člověk. Milá, skromná a velice aktivní i ve svém úctyhodném věku. Se svým manželem rozdávala radost dětem v roli čerta a její manžel jako důstojný Mikuláš. Do mateřské školy v Předlicích Kolonce chodila mnoho let. Dárečky dětem rozdávali nejen za básničky a písničky, ale i za sportovní výkony. V této roli se nezapřela jako sportovkyně a s dětmi si i zacvičila. Podporovala v dětech lásku k pohybu a cvičení. Na Mikulášské besídce jsme dělali dřepy, poskoky, děti běhaly a závodily. Vždy za pocit radosti a nikdy nechtěli žádnou odměnu, kromě drobných výrobků od dětí, ze kterých měli radost. Těšili a obcházeli i děti v celé Kolonce po několik generací. Po odchodu manžela v roce 2018 přišla do školky, kdy Mikuláše nahradila její dcera. Máme na oba památku aspoň na fotografiích. S láskou a úctou vzpomínáme.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*