Ústí kvůli chybě radnice nakupuje drahou elektřinu. Přijde o miliony


Města ve velkém využívají nákup energií na komoditní burze. Je to jedna z cest, jak v době zdražování, mohou nakoupit energii levněji. Vedení Ústí nad Labem při nákupu elektřiny zaspalo a odrazí se to na městské kase. Město nakupuje obrovské množství megawatthodin elektřiny pro školky, školy, domovy seniorů, městskou hromadnou dopravu nebo veřejné osvětlení.

Na to, zda město už nakoupilo elektřinu, se na jednání zastupitelstva, dotazovala opoziční zastupitelka Věra Nechybová. „Vedení města ví už od jara, že dojde k obrovskému nárůstu ceny energií. Ve srovnání s okolními městy, kdy na tuto predikci reagovali pružně, tak město Ústí to neučinilo?,“ ptala se Nechybová. Podle ní objem energie, kterou využívají městská zařízení, je velký a nárůst ceny za pozdě nakoupenou energii vyšplhá na desítky milionů korun. Obavy, kde město chce peníze navíc vzít, vyjádřila zastupitelka Yveta Tomková.

Primátor Petr Nedvědický na dotazy i dalších zastupitelů odpovídal nekonkrétně. „Dopad na hospodaření zatím není kvantifikován, nemáme údaje od dopravního podniku, kterého se to nejvíce týká. Ale fakt je, že z provozního rozpočtu bude nutné uhradit navýšenou cenu energií,“ řekl primátor.

Město nevyužilo na jaře činnost roky osvědčené kladenské burzy, ale obchodovalo na pražské burze, kde chtělo elektřinu koupit. Primátor na zastupitelstvu úplně nevysvětlil, proč město nekoupilo elektřinu včas. Mluvčí města Romana Macová zatím ceny energií, které město zaplatí, neupřesnila. Podle Nedvědického mezi březnem, kdy se mohlo začít soutěžit a zářím, kdy bylo vysoutěženo došlo k nárůstu ceny o 20 procent.  To ale rozporoval zastupitel Pavel Dufek. „Na jaře se cena pohybovala kolem 1 600 korun bez DPH za MWh, teď je to téměř o 100 procent víc. Ještě výhodnější cena než je těch 1 600 korun šla fixovat na další tři až čtyři roky. Město se o tuto možnost připravilo, takže zaplatí mnohem víc,“ prohlásil Dufek.

Například sousední Teplice komoditní burzu při pořizování energií nevyužívají. „Pro město je rozhodující kromě ceny rovněž stabilita dodávek. S ohledem na velké množství odběrných míst nebylo doposud přistoupeno k nákupu energií tímto způsobem,“ uvedl mluvčí Teplic Robin Röhrich. Teplice mají 54 odběrných míst, ročně spotřebují 151,68 MWh elektřiny, kterou nakoupily za zhruba 2 526 korun bez DPH.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*