Ústí orangutany nepustí aneb zahájení sezóny v zoo

  •  

První dubnovou sobotu proběhlo v Zoo Ústí nad Labem slavnostní zahájení sezóny, které se neslo v duchu současnosti a budoucnosti chovu orangutanů bornejských. Akci zahájila ředitelka zoo, Ilona Pšenková, spolu s ústeckým primátorem Petrem Nedvědickým.

Během úvodních proslovů byla představena kampaň „Ústí orangutany nepustí“, která má za cíl podpořit co nejrychlejší návrat těchto vzácných a u návštěvníků velmi oblíbených primátů do Ústí. Logem kampaně se stal otisk prstu samice Ňuninky, který pro zoo odebrali policisté z ústeckého Odboru hospodářské kriminality. V průběhu dne pak byla představena nová řada suvenýrů, označená logem kampaně. Zakoupením takto označených suvenýrů mohou lidé podpořit vznik studie projektu Asijský dům, moderního pavilonu, ve kterém by měli v budoucnu najít útočiště nejen orangutani, ale i další ohrožené druhy asijských pralesů. Jednotlivé produkty a další kroky bude zoologická zahrada postupně představovat na novém webu, který v tuto chvíli vzniká. Více informací o budoucnosti chovu tohoto tradičního druhu a jeho ochraně odhalila v odpoledních hodinách paní ředitelka spolu s herečkou Veronikou Čermák Mackovou ve výběhu slonů, kde proběhlo i symbolické předání štafety slonicí Delhi orangutanům.

Druhým stěžejním bodem programu bylo představení nově chovaného druhu. Tím je mravenečník čtyřprstý. Novou expozici pro tyto krásné a velmi zajímavé jihoamerické tvory představil u exotária písničkář Petr Lüftner. V Zoo Ústí nad Labem je tento druh chován poprvé v její historii. Ve společné expozici s chvostany bělolícími můžete pozorovat pár těchto stromových mravenečníků. Oba jedinci jsou zhruba rok a půl staří a my doufáme, že se v dohledné budoucnosti dočkáme prvního mláděte.

Během dne proběhlo několik vystoupení a workshop skupiny Kintari, která předvedla tradiční indonéské tance. Pro děti zde byl připraven bohatý program v podobě několika stanovišť s úkoly s orangutaní tématikou, za jejichž splnění pak děti dostávaly drobné odměny. V areálu zoo byly také umístěny stánky našich spřátelených institucí – Informačního střediska města Ústí nad Labem a ochranářského projektu The Kukang Rescue Program. Program pak uzavřela přednáška vedoucího Útvaru kontaktu s veřejností Víta Lukáše O chovu a ochraně (nejen) orangutanů. I přes velmi nepříznivé počasí si k nám našlo cestu několik stovek návštěvníků, kterým tímto děkujeme za podporu.

Vít Lukáš, Zoo Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*