Ústí se připravuje na sté výročí republiky, slavit se bude celý rok

  •  

Ústí nad Labem si připomene 100. výročí vzniku Československa premiérou Smetanovy opery Libuše, novými publikacemi, instalací pamětních desek, dnem v prvorepublikovém duchu a dalšími akcemi.

„V letošním roce si celá republika připomene řadu významných „osmičkových“ výročí. Ústí nad Labem připravilo ve spolupráci s muzeem města a archivem města program k jejich připomenutí. Již nyní si zájemci mohou v Informačním středisku města zakoupit výroční turistickou známku, na které je zobrazen rodák z Ústí nad Labem, legionář a armádní generál Eduard Kadlec,“ říká mluvčí magistrátu Romana Macová.

Město připravuje na přelomu října a listopadu venkovní panelovou výstavu „Republika Československá 1918-1939“, dále se připravují dvě publikace spojené s roky 1914-1918. První je „Ústečané v první světové válce“ od Zdeňka Urbana a druhá je „Ústí nad Labem v roce 1918“ od Petra Karlíčka.

Dům dětí a mládeže vyhlašuje dětskou výtvarnou soutěž Naše město, kdy jedním z připravovaných témat je i Ústí nad Labem před 100 lety. V Muzeu probíhá, kromě různorodých výstav, také cyklus přednášek „Osudové osmičky české historie“, které se budou konat každý měsíc.

Připravuje se také instalace pamětní desky Jaroslavu Brodskému nebo generálu Jaroslavu Klemešovi. Další program chystá i Severočeská vědecká knihovna, UJEP nebo Národní památkový ústav.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*