Ústí zaplatí firmě Donor další více než dva miliony

Firma Donor se kvůli ukončenému pronájmu prostor úspěšně soudí s ústeckým obvodem Neštěmice. Vyhrála už několik sporů. Za ten poslední musí město zaplatit více než dva miliony korun včetně soudních poplatků. Celá kauza se vleče už od roku 2002.

Firma Donor si vzala půjčku a udělala v pronajatém objektu stavební úpravy, aby tam mohla být kavárna. Po dvou letech, v roce 2002, neštěmický úřad nájem vypověděl kvůli neplacení nájmu. Firma ale investovala do městského majetku, proto chtěla 3,6 milionu zpět nebo se domluvit, aby se tato částka odečetla od dlužného nájemného. Neštěmice ale na návrh dohody nepřistoupily. Obvodní radní zjišťovali u právníků, zda řešit sport soudně, a přestože byla stanoviska dvou právníků protichůdná, nakonec se vedení Neštěmic v dubnu roku 2003 rozhodlo pro soud.

Už v roce 20011 Ústí nad Labem muselo zaplatit 5 milionů korun, firma Donor tehdy vyhrála spor o investici do pronajatého areálu a následovaly další žaloby, které se už vztahují k tomu, co firma musela vyplatit svým dlužníkům. Firma Donor totiž nepodnikala, neměla peníze ani na splácení úvěru a dalších dluhů. Kdyby se ale obě strany dohodly, firma by se do tak velkých problémů možná nemusela dostat.

Poslední soud byl o pokutě, kterou Donor musel jednomu z věřitelů zaplatit. Šlo o 1,4 milionu korun, zbytek z částky, kterou město musí zaplatit, tvoří soudní poplatky a náhrada řízení. Správně by měl platit všechno obvod Neštěmice, ten ale nemá peníze, a proto, po rozhodnutí zastupitelů, bude všechno hradit město Ústí nad Labem.

Neštěmický obvod udělal chybu, když se nechtěl s firmou domluvit. Další chybou bylo i to, že se nepojistil proti riziku placení vyšších sum tím, že nedal peníze do tzv. úschovy. Pak by totiž nemusel platit úroky, které nabíhaly nejen kvůli dlouhým jednáním soudů, ale i odvoláváním se proti rozsudkům. Právě tohle přitom právník před několika lety vedení obvodu doporučoval, ale nestalo se tak.

Tehdejší starostka obvodu Miloslava Válková ze Strany sportu, zdraví, prosperity řekla, že radní navrhovali zastupitelstvu, aby tu úschovu schválili ‒ pro ale nebylo dost hlasů. Kdo konkrétně za co může nebo ne, to bude teprve vyšetřovat policie. Vedení města Ústí nad Labem podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Pokud se zjistí, kdo pochybil, je pravděpodobné, že po něm město bude chtít peníze z prohraných sporů zpátky.

ČRO Sever/G. Hauptvogelová

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*