FOTO: Podívejte se na unikátní fotografie bombardování

  •  

Nejméně 512 lidských obětí, asi 570 zcela zničených a dalších devět set poškozených domů, mezi nimi také školy, továrny, radnice, nádraží a další důležité budovy a poničené železniční spojení. Taková byla bilance spojeneckých náletů na Ústí nad Labem 17. a 19. dubna 1945.

Pro město byly za šest válečných let tyto nálety teprve druhou zkušeností se skutečnými boji. Tou první byl nálet z prosince 1944, při kterém přišlo o život 21 lidí. Jeho cílem byl stejně jako při dubnových náletech ústecký železniční uzel. V prosinci zůstal prakticky nedotčen, při dubnových náletech se skutečně podařilo železniční cestu těžce poškodit, ale kýžený výsledek to nepřineslo. Německá správa ji už několik hodin po náletech dokázala opět uvést do plného provozu.

Mnohem horší bylo vypořádat se s následky v samotném městě. Vždyť se zemí bylo srovnáno dvacet procent městské zástavby. Městská čtvrť Ostrov ležící na soutoku Labe a Bíliny zmizela navždy, přerušilo se tak spojení vrchu Větruše s centrem města. Do té doby totiž Větruši a střed Ústí spojovala souvislá zástavba. Nálety také těžce poškodily gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který má od té doby nakloněnou věž.

Podívejte se na snímky Ústí po náletech archivu sdružení Hilfsverein Aussig.

Revoluční po náletu

Bombardování (1) Bombardování (2) Bombardování (3) Bombardování (4)

Veronika Vorlíčková


  •  

1 komentář u FOTO: Podívejte se na unikátní fotografie bombardování

  1. Děkuji za ucelený komentář k události v dubnu 1945 v Ústí n.L.Děkuji i za ukázku fotografií z poničení kostela ,dnes se šikmou věží.
    Použiji jich pro uchování vědomí této akce na konci války.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*