Už devadesát úspěšných operací mají za sebou ústečtí kardiochirurgové

ilustr. obr.
  •  

Tým Kardiochirurgického oddělení ústecké Masarykovy nemocnice má po více než roce od zahájení provozu za sebou již devět desítek úspěšných chirurgických výkonů na srdci. První operaci – provedení aortokoronárního bypassu – uskutečnil 22. května 2018.

„Na kardiochirurgickém oddělení již bylo do konce června odoperováno celkem 91 pacientů s nemocným srdcem. Nárůst počtu operací byl sice pozvolný, ale přístup k péči o pacienta zodpovědný, určitě profesionální a pro naše pacienty tudíž naprosto bezpečný. Postupně jsme dosáhli toho, že nám byly vyčleněny současné tři operační dny. Předpokládám, že po dobudování nových prostor pro naše oddělení a navýšení počtu personálu vznikne prostor i pro navýšení počtu operací. Na perfektně odvedenou práci na operačním sále musí navazovat neméně perfektně odvedená práce na jednotce intenzivní a pooperační péče. Tu má na starosti tým zkušených lékařů – kardioanesteziologů a sester, které se nám podařilo získat z jiných kardiochirurgických pracovišť. V současné době tento tým lidí školí již další zdravotníky, kteří se k nám přihlásili z jiných oddělení Masarykovy nemocnice nebo nemocnic mimo Ústecký kraj. Všichni naši pacienti se po operaci zotavili bez závažnějších komplikací a byli propuštění do domácí anebo lázeňské péče,“ říká primář kardiochirurgického oddělení Miroslav Kolesár.

Vedení Krajské zdravotní se podařilo v uplynulém období uskutečnit další kroky navazující na založení kardiochirurgického oddělení k 1. lednu 2018. Od 1. listopadu loňského roku funguje v rámci ústeckého kardiocentra i kardioanesteziologické oddělení.

Krajská zdravotní uspěla ve výběrovém řízení na poskytování akutní lůžkové péče v oboru kardiochirurgie, které se uskutečnilo na Ministerstvu zdravotnictví ČR 19. února 2019. V návaznosti na výsledek tohoto výběrového řízení jsou již v současné době uzavřena nebo finalizována jednání se zdravotními pojišťovnami, všechny zdravotní pojišťovny vyjádřily ústecké kardiochirurgii podporu.

Začaly práce na rekonstrukci prostor v Masarykově nemocnici pro kardiochirurgické oddělení a také projektové práce na novém objektu pro kardiocentrum – kardiologickou kliniku a kardiochirurgii včetně operačních sálů, intenzivní péče, intermediální péče, standardních lůžek a ambulancí.

„Celé kardiocentrum se přesune do nového pavilonu centrálních operačních sálů s oddělením jednotek intenzivní péče a standardními lůžkovými odděleními, které vznikne v areálu na Severní Terase. Společnost předpokládá náklady na vybudování nového pavilonu ve výši zhruba 850 milionů korun. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci a v návaznosti na to předpokládáme přípravu stavby ještě v letošním roce,“ informuje Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní.

Na spolupráci zaměřenou na oblast kardiovaskulární chirurgie se v minulých dnech dohodla Krajská zdravotní s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je dalším z pražských spolupracujících zdravotnických zařízení.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*