Užijte si Mezinárodní den Země v ústecké zoo!

Čukvala. Zdroj: Zoo Ústí nad Labem
  •  

V sobotu 25. dubna proběhnou v ústecké zoo oslavy Mezinárodního dne Země, hlavní program je v letošním roce zaměřen na Mexiko. Důvodem je slavnostní otevření nové expozice Baja California, která vznikla v přízemí pavilonu exotária.

„Návštěvníci zde budou moci sledovat pět druhů ještěrů, kteří obývají písčité či kamenité pouště a polopouště Kalifornského poloostrova, jako např. leguány pustinné, leguánky ostnité či modravé, gambelie leopardí a čukvaly zavalité“, sděluje ředitel zoo Bc. Jiří Bálek. „Poslední druh se stane také součástí programu, protože náš vzácný host, slavný cestovatel, etnograf a spisovatel Miloslav Stingl všechny tři naše čukvaly pokřtí. A jména budou skutečně stylová, související se starou mayskou kulturou“, dodává.

Miloslav Stingl převzal i úlohu při slavnostním otevření rekonstruované prodejny suvenýrů, která díky svému vzhledu mexické stavby dostala název Pueblo. Spolu s dalšími hosty – známým kaktusářem Liborem Kuntem a zástupci města Ústí nad Labem přestřihne krátce po 14.00 hodině pásku a všichni přítomní si budou moci obě novinky, které v posledních týdnech v zoo vznikaly, prohlédnout.

Také další program v okolí pavilonu exotária bude dýchat Mexikem – je připraveno stylové občerstvení (tortila, nachos, grilovaná kukuřice, míchané nealkoholické nápoje apod.), k poslechu budou hrát mexičtí hudebníci a nebude chybět ani tanečnice ve víru mexických tanců. Návštěvníci si budou moci zakoupit šperky a další mexické suvenýry, ale také knihy Miloslava Stingla plné zážitků z cest, které zájemcům i ochotně podepíše.

Další část programu se týká tradičních oslav Mezinárodního dne Země. Tento svátek je připomínán od roku 1970, v České republice se začal slavit o 20 let později a na celém světě je provázán s různými ekologickými aktivitami. „Ústecká zoo jeho prostřednictvím již řadu let připomíná celoevropské kampaně Eaza, které se týkají ochrany vzácných zvířecích druhů či celých oblastí. Právě probíhající kampaň má název Od pólu k pólu a upozorňuje na problém globálního oteplování a klimatických změn.

Děti ze základní školy vytvořily v rámci vlastních projektových dnů nejrůznější aktivity a soutěže, kterých se může zúčastnit každý příchozí, celkem bude v areálu zoo rozmístěno pět stanovišť“, sděluje Věra Vrabcová, vedoucí oddělení kontaktu s veřejností. „Stranou nezůstávají ani mateřské školky, děti vždy na dané téma tvoří různé koláže či obrázky, které jsou vystaveny v pavilonu exotária“, dodává. Každý návštěvník obdrží leták celoevropské kampaně Od pólu k pólu s jednoduchými drobnými radami, jak přispět ke zlepšení životního prostředí okolo nás.

Miloslav Stingl (nar. 19. 12. 1930)

Slavný český cestovatel, etnograf a spisovatel. Během svého života procestoval 152 zemí, dorozumí se sedmnácti jazyky a je čestným náčelníkem indiánského kmene Kikapú (Kickapoo). Jako jediný je spolu s J. Hanzelkou a M. Zikmundem prezentován v Síni slávy českého cestovatelství na zámku Lednice. Od roku 2010 je čestným občanem města Karlovy Vary, od roku 2011 též rodné Bíliny.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*