V Činoheráku Ústí uvidíte Marlene Dietrich i Benefici aneb Zachraň svého Afričana

  •  

Mimořádně pestrý program si na tento týden připravil Činoherák Ústí na své střekovské scéně ve Varšavské ulici. Hned v pondělí 9. února uvede reprízu dramatu Kopanec od Andrese Veiela a Gesine Schmidt. V úterý 10. února následuje jedna z nejúspěšnějších her Činoheráku, Klub rváčů, která je už několik týdnů beznadějně vyprodaná.

Středa 11. února bude patřit repríze slavné Krásky z Leenane od Martina McDonagha, ve čtvrtek 12. února se na prknech divadla představí Marlene Dietrich – vůbec poprvé v klavírním doprovodu Petra Maláska, a v pátek 13. února se připomenou fatální důsledky Konference ve Wannsee.

Odlehčenou tečkou za nabitým týdnem udělá v neděli 15. února komedie Benefice aneb Zachraň svého Afričana od německé autorky Ingrid Lausund.

Veiel, G. Schmidt: Kopanec – pondělí 9. února, 19.00 hodin

Úvodní slovo dostane příští týden repríza dramatu Kopanec, kterou Činoherák Ústí zahájil své působení na střekovské scéně. Inscenace odhaluje okolnosti brutální vraždy teprve šestnáctiletého kluka ve východoněmeckém Potzlowě v létě roku 2002.

Sugestivní dílo má na kontě řadu prestižních ocenění. Kopanec zazářil na nejuznávanějším německém divadelním festivalu Theatertreffen der Berliner Festspiele, jeho filmové zpracování získalo ceny Grand prix na Nyon visions du Reel a New Berlin Film Award.

McDonagh: Kráska z Leenane – středa 11. února, 19.00 hodin

Už v lednu se diváci mohli přesvědčit, že „činoherácké“ Krásce z Leenane to na prknech Varšavské opravdu sluší. Kdo to nestihl, má šanci ve středu 11. února. Kráska z Leenane je autorovým divadelním debutem z roku 1996.

Slavila úspěch po celém světě a dodnes je považována za McDonaghův nejlepší „kousek“. Příběh se točí kolem Maureen, její despotické matky a muže, který by mohl Maureen nabídnout lepší život…jenž to by nesměla mít svá tajemství. Hra je směsicí komedie, melodramatu, hororu a syrové tragédie.

Dittrich a kol.: Marlene Dietrich – čtvrtek 12. února, 19.00 hodin

Výtečný kabaret o jedné z největších femme fatale všech dob patří mezi oblíbená představení Činoheráku Ústí. Tentokrát se mohou diváci těšit na zpestření v podobě klavírního doprovodu Petra Maláska.

V hlavní roli opět excelentní Irena Kristeková a vtipné scénky v podání Jiřího Maryška a Dana Dittricha.

Kolektiv ČS: Konference ve Wannsee – pátek 13. února, 19.00 hodin

V lednu 1942 se na zámečku u jezera Wannsee poblíž Berlína setkali vysocí představitelé nacistického Německa.

Měli jediný cíl – definitivně vyřešit židovskou otázku. Schůzka byla přísně tajná, ale po válce se americkým vyšetřovatelům podařilo vypátrat kopii zápisků, které přímo na konferenci pořídil říšský sekretář Martin Luther.

Podle tohoto záznamu byl natočen slavný film Conspiracy, v českém znění Konference ve Wannsse. S rekonstrukcí historické schůzky, která vedla k šesti milionům úředně usmrcených lidských bytostí, nyní přichází také Činoherák Ústí.

Lausund: Benefice aneb Zachraň svého Afričana – neděle 15. února, 19.00 hodin

Hry německé autorky Ingrid Lausund vznikají hodně netradiční cestou. Nejprve se zvolí téma, na které herci improvizují, a z toho se pak rodí texty, jež Ingrid Lausund zaznamenává.

Výsledkem jsou díla protkaná improvizační linkou, ve kterých se snoubí živé, aktuální a velmi vtipné momenty. Nejinak je tomu i v případě razantní komedie Benefice, kterou Činoherák uvede na závěr příštího týdne. Děj hry se točí kolem příprav Benefičního večírku. Pět herců se snaží diváky navnadit, aby přispěli na humanitární projekt v Africe.

Přitom se nebojí použít těch nejrozmanitějších přesvědčovacích prostředků. Zpívají, improvizují, žertují…zkrátka hrají divadlo, jak se patří!


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*