V divadle v ústeckém Střekově se po půl roce opět hraje. Zatím hlavně pro děti

Novou sezónu divadla v ústeckém Střekově zahájila pohádka Obušku z pytle ven v podání souboru Julie Jurištové. Divadlo se otevřelo včera, po půl roce, kdy po sporech s městem o financování zanikl původní soubor. Program zatím do prosince zajišťuje Metropolitní divadlo Praha.

„Nás oslovilo hnutí Ústečané, že by tady potřebovali rozjet divadélko, nejdřív dětské. Udělali jsme servisní skupinu, která teď zařizuje servis divadla do prosince,“ popsala spolupráci s Činoherním studiem spolumajitelka zájezdového divadla, autorka a herečka Dana Bartůňková.  V říjnu bude podobných dopoledních představení víc. Odpoledne pro veřejnost jsou v plánu zatím tři. Na prosinec se pak chystá premiéra pohádky Tři čarodějnice.

Zatím by – alespoň dopoledne – mělo být plno. Hlediště by totiž měli zaplnit žáci nultých a prvních ročníků ústeckých škol. Ředitelka Činoherního studia Jana Müllerová, která je zároveň vedoucí odboru školství na ústeckém magistrátě, poslala do škol e-mail s tím, na kdy se s jejich třídami počítá.

Český rozhlas oslovil všech 19 místních základních škol. Odpověděli čtyři ředitelé – jeden z nich prý takový mail nedostal, ostatní ho vnímali jako nabídky. Například ředitelka ZŠ Vojnovičova Jana Linhartová napsala: „Dopis nám paní ředitelka poslala jako nabídku pro prvňáčky. Paní učitelky 1. tříd ji využily rády a zcela dobrovolně. Dětem se představení líbilo.“

Podle informací Českého rozhlasu jedna z učitelek z této školy na představení jít odmítla – nakonec to prý dostala příkazem s tím, že jde o nařízení zřizovatele. Ředitelka školy Jana Linhartová o tom údajně nic neví. Kromě dětských představení budou ve střekovském divadle i ta pro dospělé – zatím je do prosince na programu šest hudebních večerů. „Řeší se ještě prodej lístků, jak se to bude prodávat nebo jestli to bude pro firmy,“ říká Dana Bartůňková.

Lidé si tak zatím lístky nekoupí. Na plakátech je sice napsaná otevírací doba pokladny, ta ale fyzicky v divadle zatím není. Ani na webovém portálu, na který plakát odkazuje, není možné vstupenky objednat.

Kdy začne předprodej fungovat, na to ředitelka Činoherního studia Jana Müllerová od 18. září neodpovídá. A v těchto dnech je v pracovní neschopnosti. Podle ČTK by divadlo mělo mít od příštího roku vlastní soubor. Zároveň by tam ovšem měl začít fungovat ústecký spolek Amulet. Jak by měla spolupráce fungovat, zatím není jasné.

Spolek Amulet vznikl koncem července a na začátku září mu zastupitelé schválili dotaci na další čtyři roky v celkové výši 24 milionů korun, i když podle vedoucí spolku Ivy Vozábové, ještě peníze na účtu nejsou.

„My bychom rádi, pokud dojde k podepsání dotační smlouvy, od nového roku zřídili dětské divadlo ve smyslu představení, zároveň počítáme s vytvořením prostoru pro tvůrčí dílny, rádi bychom navázali spolupráci s ústeckým dětským divadelním souborem Mladá scéna, s kterým jsem již jednala,“ uvedla Vozábová.

Přidělení dotace prověřuje hospodářská kriminálka. Trestní oznámení na rozhodnutí zastupitelů podalo opoziční hnutí PRO! Ústí.

Gabriela Hauptvogelová/ČRo Sever

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*