V Hraničáři připomenou památku Jana Palacha

  •  

Kulturní centrum Hraničář si připomene šokující čin Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci v tehdejším Československu a o tři dny později podlehl svým zraněním.

V rámci pravidelné úterní sekce První kino uvede 20. ledna, tentokrát výjimečně od 19.00 hodin, retrodrama Hořící keř od Agnieszky Hollandové.

„Rádi bychom uctili památku člověka, který si pro svůj protest zvolil takto odvážnou cestu plnou bolesti, odhodlání a hluboké víry, že svým činem vyburcuje společnost k obraně svých ideálů. Srdečně zveme všechny, aby si Palachův odkaz s námi připomenuli filmem, který uspěl u diváků i odborné kritiky,“ zve na projekci filmu Ondřej Klein, programový ředitel Hraničáře.

Retrodrama Hořící keř je inspirováno skutečnými událostmi a reálnými postavami. Leden 1969. Zoufalý Palachův výkřik nesouhlasu se situací v zemi nemůže zůstat bez odezvy.

Film líčí rozjitřenou atmosféru v tehdejší společnosti, osudy Palachových blízkých  a počátky normalizace v posrpnové ČSSR.

Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných bojovala za ochranu jeho osobnosti. Snímek uspěl v řadě českých i zahraničních soutěží, z Českých lvů si odnesl rekordních 11 sošek.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*