V knihovně si dejte kávu od Maryši

  •  

Po dvou měsících byla v prostorách Severočeské vědecké knihovny znovu otevřena literární kavárna, pojmenovaná Café Maryša. Kromě dobré kávy a zákusků z regionální produkce se zde návštěvníci mohou těšit i na pestrý kulturní program.

„Kavárna v knihovně vznikla v rámci rekonstrukce palácové vily C. H. Wolfruma, která byla ukončena na jaře roku 2019. Provozovatel, v jehož režii kavárna fungovala pod názvem Knihomolka, ukončil nájemní smlouvu na konci června letošního roku, a protože knihovna nemá kapacitu provozovat kavárnu sama, bylo jednou z našich hlavních priorit, sehnat nového provozovatele, což se nám naštěstí během léta podařilo,“ vysvětluje ředitelka knihovny Jana Linhartová a dodává, že nová paní provozovatelka vedení knihovny zaujala především promyšlenou a svěží koncepcí, nadšením spolupracovat s knihovnou i dalšími organizacemi a v neposlední řadě i originálním názvem Café Maryša.

„Název kavárny, jenž odkazuje na známé české drama bratří Mrštíků, jsme zvolili se záměrem jasně ukázat na to, že se jedná literární kavárnu, a na naši propojenost s knihovnou, v jejíchž krásných prostorách sídlíme,“ říká provozovatelka kavárny Jolana Vaverková a v návaznosti na zmiňované dílo žertem dodává, že se vynasnaží, aby zákazníci neodcházeli otrávení.

Kavárna má otevřeno každý všední den od 8:30 do 18:30 a v sobotu pak od 9:00 do 13:00 hodin. První akcí, která se v prostorách Café Maryša uskutečnila ještě před jejím otevřením, byla vernisáž obrazů Barbory Mironidisové. Provoz kavárny pro veřejnost byl zahájen v pondělí 5. září. Při této příležitosti si návštěvníci mohli poslechnout koncert ústeckého písničkáře Pavla Klimta.

Do konce září se v těchto prostorách uskuteční ještě čtení ze současných děl evropských autorů v podání herečky ústeckého Činoherního studia Marty Vítů. Akce bude pořádaná u příležitosti každoroční celorepublikové kampaně Noc Literatury a proběhne ve středu 21. září od 18:30 hodin.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*