V Lipové byla nalezena pamětní schránka z roku 1906

Foto: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Překvapení čekalo na pokrývače při opravě střechy obytného a kulturního domu v Lipové na Ústecku. Ve špici věžičky nalezli kovovou schránku a v ní ukryté písemnosti a mince. Přivolaní historici z Muzea města Ústí nad Labem poté nález prozkoumali a zdokumentovali.

Pamětní schránka byla do střechy ukryta při dokončení stavby v roce 1906. Obsahovala písemnosti vztahující se k činnosti Zemědělského spořitelního a záložního spolku v Lipové, který nechal honosnou budovu, sloužící původně jako spořitelna, postavit. Členové spolkového výboru ukryli do schránky jako informaci pro budoucí generace pozvánku na první řádné zasedání spolku z roku 1880, seznam zakládacích členů, pamětní spis k 25. výročí založení spolku, účetní uzávěrku za rok 1905 a ručně psanou stručnou historii spolku.

_dsc1447

K tomu přiložili několik dobových mincí. Podobné ukládání pamětních schránek bylo tehdy poměrně časté, ale přesto má každý takový nález svoji historickou hodnotu. „Přibližuje nám konkrétní lidi, kteří nechali budovu postavit a kteří se rozhodli svým vzkazem oslovit budoucí generace,“ říká k nálezu historik ústeckého muzea Tomáš Okurka. Zároveň podotýká, že uložené písemnosti obsahují některé jinak těžko zjistitelné historické skutečnosti. Jak sdělil starosta Stanislav Kovář, bude po dokončení opravy střechy schránka vrácena na původní místo a bude k ní přidána další se současnými mincemi a dokumenty, například dnešními novinami.

Zajímavostí budovy bývalé spořitelny je, že se v ní nacházel také služební byt pokladníka spořitelního spolku Josefa Umlaufta. Ten byl otcem významného ústeckého historika Franze Josefa Umlaufta, který v meziválečném období působil jako gymnaziální profesor, městský archivář a konzervátor Státního památkového úřadu a po odsunu do Německa sepsal dějiny města Ústí nad Labem a rozsáhlé paměti. V době stavby spořitelny Franz Josef Umlauft v Lipové již nebydlel, ale často své rodiče navštěvoval.

_dsc1470

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*