V ústecké nemocnici přijali pacienta s koronavirem; v Česku jsou tři potvrzené případy

  •  

Česká republika má první tři potvrzené případy nákazy způsobené novým koronavirem. Jeden byl v Ústí nad Labem a další dva v Praze. Potvrdil to v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Pozitivní test měl v Ústí muž narozený v roce 1976, který s manželkou a dětmi pobýval na lyžařské dovolené v Itálii, kde navštívili středisko Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko, tedy z koronavirem ohrožené oblasti. Jeho rodina, manželka a čtyři děti, je v domácí karanténě. Podle ministra Vojtěcha pravděpodobnost, že i oni mohou být infikováni je výrazná.

Muž byl izolován na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Zdravotníci naplánovali jeho převoz do nemocnice Na Bulovce a po sedmnácté hodině z Ústí do pražské nemocnice vyjely dva sanitní vozy v doprovodu dvou policejních aut. .

„Zatím máme informace takové, že prakticky druhý den po návratu ho manželka dovezla na infekci a že těch kontaktů tam bude minimálně, ale musíme to ještě ověřit,“ řekla ředitelka Krajské hygienické stanice se sídlem v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková pro Český rozhlas. Dodala, že v domácí karanténě v Ústeckém kraji je dalších deset lidí, kteří nemají ale žádnou vazbu na případ nemocného muže. Souvisí to podle ní s tím, že v části Ústeckého kraje byly prázdniny a řada lidí odjela na dovolenou do Itálie, která je v Evropě nejvíce zasažena novým typem koronaviru. „Hlásí se nám spousta lidí co byli v těchto oblastech. Už jsme nějaké domácí karantény dali, budeme v šetření pokračovat dále,“ dodala Šimůnková. V Česku bylo k pátku kvůli koronaviru v domácí karanténě 307 lidí.

Další dva lidé s pozitivními testy jsou také v pražské Nemocnici Na Bulovce. Všichni do Česka v poslední době přicestovali z Itálie, podle lékařů je ve všech případech stav pacientů dobrý, nic nenapovídá těžkému průběhu nemoci. Podle ministra testy na koronavirus byly dnes pozitivní ve třech ze 13 případů. Výsledky přezkoumá laboratoř v Berlíně. „Chci nechat zakázat lety z Milána a Benátek. Zároveň apeluji na všechny ubytovatele, včetně AirBnB, aby prověřovali své hosty,“ prohlásil pro Českou televizi premiér Andrej Babiš. Navrhne to na zasedání Bezpečnostní rady státu.

Na výskyt nákazy koronavirem v Ústí zareagovalo vedení města. „V pondělí proběhne porada vedení města a konzultace s hygieniky. Dále ještě máme schůzku s krizovými manažery kraje. Na tomto základě svolám eventuálně Bezpečnostní radu města,“ řekl ústecký primátor Petr Nedvědický. Hygienici provádí epidemiologické šetření, jde mimo jiné o mapování osob, s kterými se nakažení dostali do kontaktu.

Ministr Vojtěch uvedl, že lidé by měli zvážit cesty do rizikových regionů, pokud nejsou nezbytné. Především v severní Itálii existuje riziko nákazy, dodal. Uzavření hranic vyloučil, podle úřadů by šíření onemocnění nezastavilo, maximálně zpomalilo.

Koronavirem, který se od prosince šíří z Číny, se ve světě dosud infikovalo přes 87 tisíc lidí a vyžádal si bezmála tři tisíce obětí. Drtivá většina případů se týká pevninské Číny, v Evropě je nejvíc zasažena Itálie.

Co je nový koronavirus?
Nový koronavirus SARS-CoV-2, dříve označovaný jako 2019-nCoV nebo wuchanský, se začal šířit v prosinci 2019 z Číny. Způsobuje infekční onemocnění COVID-19.

 

ČTĚTE TAKÉ:
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O KORONAVIRU A ONEMOCNĚNÍ COVID-19


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*