V ústecké zoo se vylíhl kriticky ohrožený druh papouška

Foto: Vít Lukáš
  •  

Zoo slaví chovatelský úspěch. Podařilo se zde odchovat mládě ary kanindy (Ara glaucogularis). Jedná se o kriticky ohroženého papouška navíc o historicky první odchov tohoto druhu v rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad. „Zoo Ústí nad Labem chová tyto vzácné papoušky od roku 2012. Aby měli potřebný klid na rozmnožování, vytvořili jsme pro ně chovné zázemí mimo návštěvnické prostory. Jsme velmi rádi, že to mělo smysl a my se dočkali prvního mláděte nejen u nás, ale i v rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad. Navíc se to podařilo cestou přirozeného odchovu, což je skvělé z hlediska vývoje mláděte a jeho dalšího zapojení do chovu“ říká hlavní zooložka Petra Padalíková.

„V letošním roce měl náš chovný pár dvě snůšky. První mládě se vylíhlo v polovině března, ale nezkušení rodiče se o něj neuměli postarat a nekrmili ho, a tak mládě bohužel po několika dnech uhynulo. S každým mládětem získávají rodiče cenné zkušenosti a je proto důležité do tohoto procesu nezasahovat. Druhé mládě se vylíhlo 10. května. K naší radosti o něj oba rodiče od začátku dobře pečovali, a my mohli na kameře pozorovat, jak mládě prospívá a roste,“ říká vrchní chovatelka Andrea Gruntová.

Foto: Andrea Gruntová

„Mládě ary kanindy poprvé vylezlo z hnízda 21. srpna. Bylo již plně opeřené a vybarvené po rodičích. Máme z něj obrovskou radost nejen proto, že se jedná o první mládě tohoto druhu u nás, ale také proto, že poprvé přispíváme mládětem do evropského záchovného programu tohoto kriticky ohroženého druhu. Prozatím tito papoušci zůstávají mimo návštěvnický prostor, nicméně velká průchozí expozice papoušků je součástí připravovaného plánu rozvoje zoo a já doufám, že tak v dohledné budoucnosti budeme moct návštěvníkům ukázat naši kolekci velkých arů,“ říká ředitelka Ilona Pšenková.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*