V Ústí bude vládnout zastupitelstvo

  •  

Veškeré kompetence rady města v Ústí nad Labem přebírá zastupitelstvo města. Radní jsou jen čtyři a to je podle zákona málo. Na dnešním zastupitelstvu žádná ze stran nepředložila návrhy na její doplnění a nebylo možné počet radních zvýšit.

Primátorka Věra Nechybová řekla, že se snažili najít dohodu mezi jednotlivými stranami. Usilovala o duhovou koalici. Neuspěla. „Zaráží mne, že nikdo nechce pracovat pro Ústečany,“ uvedla. Podle ní převládla neochota, osobní antipatie a strategie před krajskými volbami.

Nikdo nenavrhl, aby některé kompetence mohla vykonávat primátorka. Ta předpokládá, že zastupitele bude muset svolávat každé tři až čtyři týdny. „Město stále funguje,“ uklidňuje Ústečany. Domnívá se, že některé věci se ale mohou zpožďovat.

Město se do této situace dostalo poté, co z rady odešly Yveta Tomková a Renata Zrníková. Ty jsou zakladatelkami nového hnutí VašeÚstí, které má nyní devět zastupitelů a je nejsilnějším klubem. Tvoří ho většina lidé zvolených na kandidátce ANO.

V tomto volebním období jde o druhou politickou krizi zastupitelstva. Loni v červnu skončila koalice ANO a PRO!Ústí. Část lidí z ANO se spojila s UFO a za podpory ČSSD, ODS a komunistů vytvořili novou radu.

V současné době není v zastupitelstvu žádný blok, který by měl potřebných 19 hlasů a mohl převzít vládu nad městem. Jak současní radní, tak další kluby předpokládají, že budou jednat. „Určitě se s paní primátorkou setkáme a nějaké návrhy předložíme,“ řekla Yveta Tomková.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*