V Ústí startuje výjimečný divadelní projekt

Scéna ústeckého Činoheráku se už tento týden stane dějištěm projektu Tři podoby svobody. Trilogii inscenací v podání Činoheráku Ústí a jeho hostů otevře v pátek 16. ledna v 21:00 hodin předpremiéra a současně první české uvedení dramatu Kopanec od Andrese Veiela a Gesine Schmidt. Tři podoby svobody zprodukoval spolek KULT díky finanční podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Dá se říci, že dnes – 25 let od sametové revoluce – žijí lidé v České republice svobodně? Kde začíná a končí svoboda jedince? Nebo kdo se stává obětí systému a kdo je naopak útočníkem? Právě s těmito otázkami si „pohrávají“ inscenace projektu Tři podoby svobody, které ožijí na prknech Činoherního studia v osobitém pojetí spolku Činoherák Ústí a jeho hostů.

„Tyto hry reflektují problémy, se kterými se potýkáme zde na severu Čech, ale ve své podstatě ukazují na slabiny dnešní společnosti. Spojujícím motivem všech tří děl je boj za svobodu – ať už v podobě boje idealistického, přes boj frustrovaných, až po bizarní situace, kdy člověk nese odpovědnost za osobu, která není schopná vzdorovat své situaci,“ přibližuje Jan Kvasnička, ředitel spolku Kult a producent projektu.

První inscenace má předpremiéru v pátek 16. ledna v 21.00 hodin a oficiální premiéru v pondělí 19. ledna v 19.30 hodin. Jedná se o hru Kopanec od proslulých německých dramatiků Andrese Veiela a Gesine Schmidt. Drama zachycuje skutečnou událost, která v roce 2002 otřásla celým Německem, brutální vraždu Marinuse Schöberla ve východoněmecké vesnici Potzlow. Teprve šestnáctiletého kluka tehdy ukopali k smrti jeho tři vrstevníci, otevřeně se hlásící k pravicovému extremismu. „Divadlení inscenace zaznamenala v Německu velký úspěch, byla pozvána na nejprestižnější německý divadelní festival Theatertreffen der Berliner Festspiele,“ dodává Kvasnička.

V únoru projekt pokračuje novou dramatizací jednoho z nejvýznamnějších románů 20. století, Zámkem Franze Kafky. Trilogii uzavírá v dubnu inscenace na hraně činohry a nového cirkusu, dramatizace Cervantesova Dona Quijota, který bojoval za své ideály bez ohledu na realitu.

Projekt Tři podoby svobody bylo možné uskutečnit díky grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Celková výše podpory se vyšplhala na 3,9 milionu korun.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*