V zoo proběhlo velké stěhování

Foto: www.zoousti.cz
  •  

V úterý došlo v ústecké zoologické zahradě k tradičnímu stěhování. Na svůj „letní byt“ se přemístili dva aligátoři američtí, samec Libor a samice Adéla. Pohromadě je však neuvidíme.

„Samec Libor je služebně nejstarším zvířetem v naší zoo, je tu od roku 1974, kdy byl zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých ve věku cca 3-4 roky. Adéla je mnohem mladší a menší, přišla k nám v roce 2013 ze záchranného centra Zoo Plzeň, kam se dostala spolu s dalšími třemi samicemi. Všechny byly zabaveny soukromému chovateli, u kterého byly kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu. Tehdy jí bylo cca pět let a právě kvůli rozdílu ve velikosti se obáváme, že by jí samec mohl ublížit, proto žijí každý zvlášť,“ vysvětluje tisková mluvčí Věra Vrabcová.

V zimovišti oba plazi tráví téměř 8 měsíců v roce, přesunují se začátkem října, protože by středoevropskou zimu venku nepřečkali bez úhony.

„V zimovišti mají  25-27°C, teplou vodu v bazénu, výhřevnou plochu souše či tepelnou lampu. Dobře zde přijímají potravu, dáváme jim zejména hovězí maso, kuřata, sladkovodní ryby, kvůli přísunu kolagenu a vápníku i vepřová kolínka, Adéle předkládáme i potkany nebo myši. Intervaly krmení se liší podle množství, Libor jednou za tři týdny spořádá cca 5-6 kg, krmná dávka Adély je pochopitelně nižší,“ popisuje chovatelka Jana Bárnetová.

Stěhování probíhá podle předem stanoveného scénáře a proto, že se pravidelně opakuje, je to pro chovatele a ostatní pracovníky zoo rutinní záležitost a jsou už sehraní.

„Nejdůležitější je přetáhnout zvířeti přes hlavu smyčku z lana, s jeho pomocí ho vtáhnout do dlouhé bedny. Ta se autem převeze ze zimoviště o několik desítek metrů níže k letní expozici. Stěhování Libora, který váží cca 200 kg plus hmotnost dřevěné bedny, je záležitostí pro silné chlapy. Adéla je sice menší váhová kategorie, ale je zase hodně akční. Ale podařilo se. Libora jsme z bedny „vyklepali“, Adéla vylezla sama a během několika sekund byla v bazénu. Přesun spojený s odchytem je pro zvířata bohužel trochu stresující, i když už vědí, o co jde. Ale nejdůležitější je, že jsou na sluníčku a budou mít přísun UV záření,“ popisuje chovatel František Šubík.

U výběhu Libora je od roku 2010 celý prostor monitorován, aby upozornil ostrahu na návštěvníky, kteří se nedokáží smířit s tím, že aligátor většinu času leží nehybně a nevykazuje žádnou aktivitu a ohrožují ho házením kamenů nebo jiných předmětů. Libora dokonce několikrát i zranili.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*