V zoo se narodilo mládě vydry

Foto: Martin Kolář
  •  

Nový přírůstek, kterým je mládě vydry malé, hlásí ústecká zoo. U vyder, které obývají venkovní výběh ve spodní části zoo, jde o podzimní překvapení. Většinou totiž rodí mláďata v jarním nebo letním období. Mládě se narodilo 10. října a zatím není jasné, zda jde o samici nebo samce, protože rodiče si jej bedlivě střeží.

„Pro mladý pár vyder, který byl do zoo umístěn letos v březnu, se jedná o první zkušenost s odchovem. Tomu odpovídá i jejich nestandardní chování. Pár vyder si například vyhrabal noru, do které se i s mládětem uchýlil, ale úkryt střídá,“ říká zoolog Lukáš Ševcovic s tím, že díky kompletní rekonstrukci výběhu a zázemí, která v Zoo Ústí nad Labem nedávno proběhla, mohou návštěvníci pozorovat vydry po celý rok a spatřit tak i nový přírůstek.

Je pravděpodobné, že mládě ven z nory v dohledné době vyláká ještě podzimní slunce a také lekce plavání, které ho čekají. To bude pro návštěvníky zajímavou podívanou. I když je vodní plocha nedílnou součástí vydřího prostředí, mláďata neumí plavat přirozeně. Musí se to naučit. „Taková lekce plavání vypadá někdy až dramaticky. Samice si mládě chytí do zubů, stáhne ho pod vodu a plave s ním. Někomu může připadat, že se jej snaží utopit, ale opak je pravdou,“ dodal Lukáš Ševcovic. Pokud se vydry přesunou do vnitřních prostor, kde mají k dispozici bazének s komfortnější teplotou, mohlo by se mládě začít učit plavat do dvou týdnů.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*