Vánoce bez dluhů

  •  

O letošních Vánocích platí pravidlo na dárky si nepůjčovat dvojnásob. V současné době, kdy kvůli zdražování více šetříme, může být vypůjčení si peněz na vánoční dárky ještě více lákavé – udělat si radost alespoň jednou v roce. Ale kde na dárky vzít, když peníze na ně odložené bylo nutno využít na vyšší ceny potravin a energií?

Před možností nakupovat dárky na internetu i bez peněz, kdy má zákazník možnost využít odložení platby, sjednání půjčky či pořízení úvěrové karty, ze které zboží zaplatí, varuje Jiří Hadaš z Poradny při finanční tísni. „U všech těchto lákadel je nutno být obezřetný. Různé formy odkladu platby či rozdělení na několik částí s sebou nese nezbytnou otázku – když nemám na věc nyní, budu ji schopen zaplatit za měsíc,“ upozorňuje Jiří Hadaš.

Je nutné půjčovat si zrovna na dárky?

Proto buďte skeptičtí k „výhodným“ nabídkám různých finančních institucí. Přece nemá smysl splácet za několik dnů hojnosti ještě několik let poté. Drahé dary a hromady jídla šťastné Vánoce nezaručí. „Možná je letošní rok ten pravý, kdy si můžeme zkusit připomenout, že Vánoce nejsou jen o množství nepotřebných drahých věcí a závodech v přejídání se,“ říká Hadaš  a dodává, že nejlepší rada je nepodlehnout tlaku obchodníků, kteří nabízejí vysoké slevy či „výhodné“ dárky. Vždy se rozmyslete, zda věc skutečně potřebujete.

A když už nějaké větší nákupy plánujete, tak k porovnání cen využívejte internetové srovnávače, které vám přehledně ukáží nejen ceny jinde, ale i zda je zboží skutečně zlevněno, jak obchodník tvrdí.

Pokud se přesto rozhodnete pro půjčku a dostanete do problémů se splácením, reagujte co nejdříve. Každé zpoždění totiž znamená další prodražení. Obraťte se odborníky, kteří vám pomohou obtížnou situaci správně řešit. Můžete využít bezplatnou Poradnu při finanční tísni na lince 800 722 722, které je zdarma či na telefonním čísle 411 135 203, e-mailem na adrese hadas@financnitisen.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*