Vánoce na dluh? Pokud ano, na co si dát pozor

ilustr. obr.
  •  

Vánoce se v mnoha rodinách neobejdou bez kupy dárků pod stromečkem. Češi za dárky zcela běžně vynakládají tisíce, občas i desetitisíce korun, které ale často nemají. Navíc rostou i další výdaje, za energie, jídlo či vánoční výzdobu, a tak se nákupy řeší půjčkou. Dárek ale udělá radost jen na chvíli, kdežto půjčku je třeba splácet velmi dlouho.

Jak poznat výhodnou půjčku?

Půjčka neobnáší jen to, že musíte vrátit půjčené peníze. Za úvěr platíte úrok, ale i další poplatky. Pro posouzení toho, kolik vás bude půjčka v důsledku stát, se využívá ukazatel RPSN, což je zkratka z výrazů „roční procentní sazba nákladů“. Jde o komplexní údaj, takže vypovídá o celkových nákladech na půjčku, tedy včetně poplatků za čerpání půjčky, zpracování žádosti o půjčku nebo za vedení účtu k úvěru. Jde o procentuální podíl, který spotřebitel zaplatí během roku na celkové hodnotě půjčky.

„Čím je RPSN nižší, tím je vlastně půjčka levnější. Na vánoční dárky si lidé berou menší půjčky, které ale mají RPSN poměrně vysoké, a nakonec se tedy dost prodraží. Navíc bývají spojeny s velkými pokutami či poplatky, pokud spotřebitel přestane splácet. Pak i u menší půjčky hrozí vážné problémy a zákazník může lehce skončit v exekuci,“ říká Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Jak na vánoční dárky bez půjčky?

Pokud máte na vánoční dárky jen velmi málo finančních prostředků, i tak si můžete připravit hezké Vánoce a své blízké potěšit. A ačkoliv se i prodejci mohou přetrhnout a nabízejí například zaplacení dárků až později nebo rozložení útraty do splátek, je vhodné kupovat to, na co máte vlastní prostředky. Ostatně smyslem Vánoc není ohromit druhé dárky vysoké hodnoty, ale hlavně je potěšit.

Na co si dát pozor

Některé půjčky hlavně ty malé do 20 tisíc korun mohou na první pohled vypadat velmi přátelsky. Jde přece o malý obnos, takže se vám může zdát, že splácení nebude nic náročného. „Opak je ale pravdou, mikropůjčky, jak se těmto produktům obecně říká, jsou zatíženy extrémním úrokem, a tak jde často o ty nejdražší půjčky vůbec. Počítají totiž s tím, že nebudete schopni zaplatit pokaždé správně a mají na to nastavené pěkně tučné poplatky.  Pokud navíc splátku zapomenete poslat a ani se předem neozvete, počítejte ještě s pěknou pokutou. Snadno se tak může stát, že místo deseti tisíc korun splácíte několika násobek. Odtud je již jen krůček k tomu, že půjčku nedokážete splatit a dostanete se do obrovských potíží,“ prozrazuje Lukáš Kaňok a dodává: „Velkým nebezpečím je také lichva, která může úzce souviset právě s rychlými půjčkami, a měli byste její definici také znát. Když už to jinak nejde, může být vhodným řešením kontokorent či kreditka.“

Dalším nešvarem je téma půjček na dovolenou. A ačkoliv se během zimy na dovolenou nejezdí tolik jako v létě, i tak si ale řada lidí ráda vyrazí na hory nebo do tropů trochu odpočinout. Pokud by vás napadlo půjčit si na dovolenou, znovu byste měli zpozornět a promyslet, je-li to dobrý nápad. Nejlepší možností, jak se vyvarovat nutnosti půjčovat si peníze, je naučit se s penězi správně hospodařit. Pokud už se ale přece jenom dostanete do situace, kdy máte půjčené peníze, a nastane problém s řádným splácením, nepanikařte. Je potřeba se situaci postavit čelem a snažit se ji vyřešit, rozhodně byste to ale neměli dělat druhou půjčkou, protože by vás to mohlo akorát tak dostat do dluhové pasti.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*