Velemyš obláčková – prvoodchov v ústecké zoo

  •  

Ústecká zoo má o důvod k radosti víc – ve čtvrtek 2. března 2017 se narodilo mládě velemyši obláčkové, zajímavého hlodavce, který žije pouze na ostrově Luzon na Filipínách. „Nejedná se o první mládě, které se u nás narodilo, předchozí samice Kate několikrát porodila, ale o mládě se nikdy nepostarala. Proto jsme v říjnu loňského roku přistoupili k výměně a samice Kate II. je mnohem zodpovědnější matkou. Přesto, že se jedná o její první mládě, stará se o ně a vše nasvědčuje tomu, že se odchov povede,“ vysvětluje tisková mluvčí Věra Vrabcová.

„O březosti naší samice Kate II. jsme věděli, takže to, že porodila, pro nás nebylo překvapením,“ říká chovatelka Lucie Brožová. „Mládě jsme zahlédli v dřevěné boudičce, každý z páru má jednu a slouží jim k odpočinku, občas si je dokonce střídají. Druhý den po porodu samice vylezla ven a mládě nechala odložené v budce, takže jsem je mohla vyfotografovat a zkontrolovat. Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí. Samce Williama jsme oddělovat nemuseli, chová se zcela standardně. Kate II. nám však předvádí velice zajímavou vlastnost, která je pro velemyši typická. Mládě se přisaje k jednomu ze struků, které má samice umístěné úplně vzadu na břiše, a pokud ta vyleze pro krmení či se pohybuje na větvích v expozici, mládě ji v pevném spojení všude musí následovat. Je s podivem, že nespadne, někdy to vypadá skutečně krkolomně,“ popisuje Lucie Brožová.

„Velemyši obláčkové začala naše zoo chovat v roce 2015, kdy v červnu přišel ze Zoo Vídeň samec William. Po měsíci dorazila z ostravské zoo samice, kterou jsme nemohli pojmenovat jinak než Kate J. První mládě se jim narodilo v říjnu, ale Kate se o něj nestarala a mládě do druhého dne uhynulo. Tak to pokračovalo ještě čtyřikrát, takže jsme se nakonec rozhodli vrátit Kate zpět do Ostravy a pokusili se získat novou samici,“ líčí průběh chovu Věra Vrabcová. „To se nám záhy podařilo a ze Zoo Plzeň dorazila osmiměsíční samice, kterou jsme opět pojmenovali Kate, ovšem s číslem dvě. A teď to naštěstí vyšlo,“ dodává Věra Vrabcová.

Co možná nevíte:

Velemyš obláčková je endemitem ostrova Luzon na Filipínách, někdy se lze setkat s dřívějším názvem krysa obláčková podle anglického názvu „cloud rats“.

Na rozdíl od levhartů obláčkových, kteří mají skutečně na srsti skvrny podobné obláčkům, souvisí tento název s prostředím, kde tento druh žije, neboť zejména na severu ostrova Luzon jsou horské lesy ponořeny do vrstvy mraků.

Patří ke stromovým hlodavcům se soumračnou či noční aktivitou. Velemyš obláčková je největším zástupcem čeledi myšovití, dosahuje hmotnosti přes 2 kg. Patří mezi býložravce, její potravu tvoří části rostlin, listy a plody.

Mezinárodní seznam ohrožených druhů (Red List IUCN) je řadí do kategorie „málo dotčený“, populace je stabilní, i když je ohrožuje lov pro maso a ztráta životního prostředí.

Zoo Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*